Rostou ceny bytů a s tím se i zhoršuje dostupnost bydlení. Nic na tom bohužel nemění ani zlevňující hypotéky. Pořízení vlastního bydlení je stále náročnější a nákladnější. Oproti květnu vzrostla průměrná nabídková cena bytů o 90 000 Kč a činila 3,28 mil. Kč. V meziročním srovnání pak cenový průměr vzrostl o 420 000 Kč.

Index návratnosti bydlení, který, vyjadřuje kolik průměrných ročních příjmů potřebuje česká domácnost na pořízení průměrného bytu, v červnu meziročně vzrostl z loňských 6,59 na 7,46násobek. Pro monitoring dosažitelnosti vlastního bydlení využíváme ještě index dostupnosti bydlení, který zohledňuje i cenu hypoték a propočítává, jak velkou část čistého měsíčního příjmu vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky. Tento index rovněž meziročně výrazně povyrostl. Loni při průměrné ceně 2,84 mil. Kč a sazbě 2,64 % hypotéka statisticky spolkla 42,5 % čistého měsíčního příjmu. Letos je to již 49 %.

Indexy táhne nahoru především Praha, kde se IDB již pohybuje na úrovni 80 %. Medián (měřeno z hodnot indexů jednotlivých krajů) je 36,9 %, i ten se však rychle blíží úrovni roku 2009, kdy byla dosažitelnost vlastního bydlení historicky nejhorší. Podrobnější data jsou ve STATISTIKÁCH HYPOEXPERT.

Zdroj: RealityČechy.cz, Golem Finance, ČSU