Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít
Podle ČNB bylo v polovině června podáno 354 tis. žádostí o odklad splátek, přičemž nárůst oproti předchozímu týdnu byl už jen minimální. Lze tedy předpokládat, že počty nových žádostí již nijak zásadně neporostou.

Proporce mezi žádostmi o odklad splátek spotřebitelských úvěrů na straně jedné a úvěrů, poskytovaných v souvislosti s bydlením na straně druhé se rovněž nemění. Zhruba dvě třetiny žádostí se týkají úvěrů spotřebitelských a pouze jedna třetina úvěrů na bydlení. Počet hypotečních úvěrů, kde byla poskytnuta splátková úleva přesáhl mírně 83 tis. a dotýká se úvěrového portfolia bank v celkovém objemu 160 miliard korun. To představuje jen o něco více než 11 % celkového portfolia úvěrů na bydlení v bankovním systému, což je relativně malé číslo.

Klienti českých bank, spořitelen a nebankovních poskytovatelů úvěrů měli na výběr mezi 3 a 6měsíčním odkladem splátek. Větší část klientů dala přednost delší variantě.

Jak je to s odklady splátek v Evropě?

S využitím dat Evropské hypoteční federace (EMF) jsme vytvořili následující infografiku, která zobrazuje aktuální stav odkladu splátek v jednotlivých zemích EU. Ze srovnání je patrné, že ve většině evropských zemí banky nebo vlády zavedly odklad splátek. Konkrétně z 26 sledovaných zemí odklad splátek nebyl zaveden jen v 6 zemích a v Chorvatsku již moratorium skončilo. Ze srovnání je také patrné, že nejdelší splátkové moratorium nastavily banky v Švédsku, kde za určitých podmínek bude platit až do června 2021

 

Zdroj: Golem Finance, European Mortgage Federation