Index dostupnosti bydlení (IDB)
Index dostupnosti bydlení (všechny byty, celá ČR, 70 % LTV) v srpnu vzrostl z 30,1 % na 30,3 %.
Index 85% LTV vzrostl z hodnoty 30,4 % na 30,6 %.
Index 100% LTV vzrostl z hodnoty 33,7 % na 34 %.
Celorepublikový index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část příjmu domácnosti vynaloží průměrná česká domácnost na splátku hypotéky, v srpnu vzrostl o 2 bazické body na 30,3 %. Uvedený nárůst zapříčinily dva faktory. Jednak to byl nárůst úrokových sazeb hypoték a v druhé řadě indexy směrem vzhůru postrčil nárůst průměrných cen bytů. Podle statistik portálu realityčechy.cz tento cenový průměr za celou ČR a všechny typy bytů v srpnu vzrostl z 1,73 mil. Kč na 1,74 milionu Kč.
Nárůst indexů v srpnu vykazuje i většina regionů, z nichž největší nárůst zaznamenala Praha, kde míra zatížení domácností hypoteční splátkou vzrostla z 52,8 % na 57,5 %. Praha také dlouhodobě patří mezi regiony se statisticky nejhorší finanční dostupností vlastního bydlení. Zatímco celorepublikový průměr se pohybuje zhruba na třetině průměrných příjmů, v Praze je to více než polovina. K dokreslení je však třeba říci, že ještě před 4 roky zde index dosahoval hodnot přesahujících 80 %.
Naopak mezi regiony s dlouhodobě nejlepší dostupností bydlení patří Vysočina (19,7 %), Moravskoslezský kraj (18,6 %) a především Ústecký kraj, kde tamním domácnostem statisticky stačí na splátku hypotéky, jejíž výše se rovná průměrné ceně bytů v tamním regionu, 12,3 % průměrného měsíčního příjmu.
Index návratnosti bydlení (INB)
Index návratnosti bydlení vyjadřuje, kolikanásobek čistého ročního příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na pořízení bytu v předem definovaném standardu. V uplynulém měsíci vzrostl souhrnný index (všechny byty, celá ČR) z červencových 4,49 na 4,51 roku.
Mezi regiony s nejlepší návratností bydlení dlouhodobě patří Ústecký kraj, Moravskoslezský kraj a Vysočina. Na opačném konci je potom podobně jako v případě indexu dostupnosti bydlení Jihomoravský kraj, Královehradecký kraj a Praha.
Úrokové sazby hypoték rostou
Průměrné úrokové fixní sazby hypoték potvrdily nový trend z předchozího měsíce a opět meziměsíčně povyrostly. Variabilní sazby naproti tomu stagnují.
Hypotéky s 5letou fixací a 70% LTV: Průměrná nabídková úroková sazba hypoték do 70 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) v průběhu srpna vzrostla o 3 setiny procentního bodu. Index GOFI70 tedy aktuálně dosahuje úrovně 3,09 %. Od letošního května resp. června, kdy sazby klesly na historické minimum (2,97 %) tak sazby vzrostly již o více než desetinu procentního bodu. V meziročním srovnání však hypotéky stále zůstávají výrazně levnější. Loni touto dobou index GOFI70 dosahoval hodnoty 3,50 %. V korunovém vyjádření tento rozdíl v úrokové sazbě znamená u 2milionové hypotéky s 20 letou rozdíl v měsíční splátce ve výši 417 Kč.
Fixace na 5 let, 85% LTV: Průměrná nabídková sazba hypoték do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti v srpnu vzrostla o 4 setiny procentního bodu na 3,22 %.
Fixace na 5 let, 100% LTV: Nejvýraznější posun potom zaznamenaly hypotéky do 100 % LTV, které banky v srpnu v průměru nabízely se sazbou 4,41 %, přičemž v předchozím měsíci to bylo 4,34 %. V porovnání s loňským srpnem jsou nyní sazby 100% hypoték o 6 desetin procentního bodu níže. Index GOFI100 tehdy činil 5,01 %.
Pro srovnání s indexem reálných cen: Srpnová data opět potvrdily náš pohled publikovaný v předchozích měsících, kdy jsme říkali, že „úrokové dno je již za námi“ a sazby se vrací zpět nad 3 procent. To co signalizovaly naše indexy, se nyní potvrdilo také v případě reálně sjednávaných hypoték. Poslední data serveru hypoindex.cz říkají, že průměrná úroková sazba poskytnutých hypoték v červenci vzrostla z 2,95 % na 3 % (souhrnný ukazatel HYPOINDEX).
Září podle našeho názoru přinese další mírný nárůst úrokových sazeb. Konkurenční boj, jak se v tuto chvíli zdá, se banky pokouší přenést do oblasti poplatků. Hned několik bank v tuto chvíli nabízí hypotéku bez poplatku za vyřízení úvěru nebo s odpuštěním poplatku za odhad ceny nemovitosti. Podle našeho názoru přistupují banky k navyšování úrokových sazeb jednak z důvodu zdražování zdrojů čerpaných z mezibankovním trhu, ale také z toho důvodu, že chtějí preventivně navýšit rizikové marže, a to pro případ budoucího zhoršení situace domácností.