Nejen v cizině, ale i na českém hypotečním trhu existuje více způsobů, jakým se dá umořovat hypoteční úvěr na dům či byt. Většina lidí se ale o detaily a možnosti splácení hypotéky podle makléřů příliš nezajímá. Jednak se v tom sami klienti nevyznají. A za druhé – banky vám samy od sebe stejně nabízejí zpravidla jen ten jeden způsob splácení. Ty ostatní jsou pro ně méně výhodné.
Utajené způsoby splácení
Existují minimálně tři varianty splácení a to anuitní, progresivní a degresivní splácení úvěru a liší se v tom, jak se umořuje jistina dluhu. Ptali jsme se napříč celým trhem a až na jednu výjimku to je ve všech bankách prakticky stejné. Nejenže vám banka jednotlivé možnosti splácení hypotečního úvěru nepředstaví tak, abyste se mohli kvalifikovaně rozhodnout pro konkrétní typ. Obvykle ani nemá více variant splácení v nabídce než jen ten jeden nejpopulárnější.
Třetím důvodem, proč vám jiné varianty v bance moc nenabízejí je i fakt, že ne každý žadatel o hypotéku je bonitní pro všechny způsoby splácení.
Nejvíce frčí nejjednodušší splácení
Tím nejznámějším způsobem splácení hypotéky je anuitní. Berou si jej prakticky všichni, kteří na hypotéku dosáhnou. Podle expertů je tento způsob snadný na vysvětlení a pro většinu lidí je i nejlépe dostupný.
Anuitní princip splácení spočítá v tom, že od počátku máte danou stabilní výši splátky a ta se až do konce fixačního období nemění. Na výpisu pak můžete vidět, že se výše splátek jistiny a splátek úroků proměňuje. Nejprve splácíte větší částkou úrok a tou menší jistinu, což se postupně mění ve prospěch větších splátek na jistinu a menších na úroky.
Movitější zaplatí nakonec méně
Degresivní způsob splácení se svou podstatou hodí podle Jana Sadila, dřívějšího dlouholetého šéfa Hypoteční banky, pro movitější klienty, kteří neřeší bonitu. Tedy třeba pro top manažery a lidi s nadprůměrnými příjmy, kteří začínají splácet hypotéku v období, kdy se jim sice daří, ale kdy nevědí, jak to budou mít v budoucnu.
„Typicky by to tedy byl úvěr vhodný pro člověka, který si bere hypotéku ve vyšším, nicméně produktivním věku a ocení, že se mu časem a s narůstajícím věkem bude splátka snižovat. Degresivní způsob splácení hypotéky se hodí také v případě, kdy jeden z partnerů odchází na mateřskou dovolenou a rodina očekává výpadek jednoho z příjmů,“ vysvětluje Libor Ostatek ze společnosti Golem Finance.
Celý článek vyšel 30. 1. na portálu na portálu Newstream
https://www.newstream.cz/money/pri-jakem-typu-hypoteky-zaplatite-bance-o-tisice-korun-mene