Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít

Bankovní rada České národní banky dnes rozhodovala o nastavení úrokových sazeb. Ekonomové očekávali, že rada zvýší základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 1,25 procenta. Ve skutečnosti došlo ke zvýšení o 0,75 p.b., takže základní sazba po dnešním zvýšení činí 1,5 procenta. Důvodem je především rostoucí inflace, která v srpnu překonala čtyři procenta. Promítne se toto zvýšení do sazeb hypoték?

Naposledy bankovní rada zvýšila základní sazbu jedním krokem o více než 0,25 procentního bodu v roce 1997. Případné zvýšení o polovinu 3/4 procentního bodu bude tedy jasný signál pro trh, že ČNB se nehodlá smířit s růstem inflace a sazby bude dál utahovat. Do konce roku by podle ekonomů mohla základní úroková sazba stoupnout až na dvě procenta.

Jak se promítají sazby ČNB v sazbách hypoték?

Nepřímo. Sazby ČNB ovlivňují spíše cenu krátkých peněz. Cena dlouhých peněz, tedy i cena zdrojů, z kterých financují banky své úvěry poskytované na delší období – typicky hypoték, odrážejí spíše očekávanou míru inflace v delším  horizontu 3, 5 nebo 10 let. Přičemž velký vliv zde má i vývoj úrokových sazeb na zahraničních trzích a nastavení sazeb  hlavních centrálních bank.  Nicméně pokud se podíváme na dlouhodobý vývoj těchto sazeb, je vidět mezi sazbami ČNB, mezibankovními sazbami (v grafu reprezentovány vývojem ceny 5letého swapu) a sazbami hypoték zřetelná propojenost . Sazby ČNB přinejmenším ukazují budoucí trendy vývoje komerčních úrokových sazeb.

V grafu je například vidět, že ačkoliv ČNB držela od loňského jara do letošního léta na 0,25 %, mezibankovní sazby začaly loni v létě růst a tento růst se doposud nezastavil. Se zpožděním se pak toto zvyšování cen zdrojů začalo propisovat i do cen hypoték. Zpočátku pomalu, protože banky netušily, co pandemie covidu udělá s poptávkou po hypotékách. Poté, co poptávka výrazně akcelerovala, začaly rychle růst i sazby hypoték.

Jak se nyní budou vyvíjet sazby hypoték?

„Růst sazeb ČNB a navíc očekávané další zvyšování je pro trh jasným signálem posílení trendu růstu sazeb. Toto rozhodnutí se s velkou pravděpodobností propíše do úrokových sazeb krátkodobých úvěrů, ale na druhou stranu i úročení spořících účtů. V případě hypoték se bude jednat o nepřímý efekt, kdy banky k růstu sazeb velmi silně tlačí rostoucí cena zdrojů a zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB bude pro banky vítaným, dobře komunikovatelným, důvodem zdražování hypoték,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

„Průměr nabídkových úrokových sazeb je nyní dle našeho indexu GOFI70 na 2,77 %. Při současném trendu očekáváme, že index do konce roku dosáhne 3procentní hladiny a s určitým zpožděním, daným dobou schvalování úvěrů se na tuto hranici dotáhnou i průměrné úrokové sazby reálně sjednávaných hypoték. Medián aktuálně sjednávaných hypoték pohybuje kolem 2,5 procent a i tento ukazatel nyní velmi rychle roste,“ říká Libor Vojta Ostatek z Golem Finance.

Tip: přehled aktuálních nabídkových sazeb naleznete v tomto SROVNÁVAČI SAZEB HYPOTÉK.

Zdroj: Golem Finance, ČNB, Patria.cz, hypoindex.cz