Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít

V srpnu bylo podle dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 10 444 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční nárůst o 52,1 %. Také celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně vzrostl. Tentokrát o 75,9 % na 33,731 mld. Kč. V součtu za uplynulých 8 měsíců banky poskytly hypotéky za 292,8 mld. Kč, přitom za celý loňský rok produkce činila 254 miliard. Trh jako celek v letošním roce míří k hranici 400 mld. Kč.

„Počty i objemy sjednaných hypoték i nadále rostou o více než 50 procent, což nemá v historii obdoby. Přesto je na datech vidět v létě nepatrné zpomalení tempa růstu. Uvidíme, co ukážou čísla za září, které vždy patřilo mezi produkčně nejsilnější měsíce. Podle našeho odhadu bude meziměsíční sestup pokračovat a banky poskytnou hypotéky okolo 30 mld. Kč,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Sazby míří ke 3 procentům

Za jednu z příčin zpomalování tempa růstu považujeme i rostoucí úrokové sazby. Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték vzrostla oproti červenci o 9 setin procentního bodu na 2,32 %.

Hypoteční sazby nezadržitelně rostou. Vedle České spořitelny v září zvýšila sazby Fio banka, mBank, Komerční banka, UniCreditbank, Oberbank, Hypoteční banka a ČSOB, Sberbank a naposledy Air Bank.

„Index nabídkových sazeb zatím roste v září meziměsíčně o dalších 10 bazických bodů a kvapem se blíží 3 procentní hranici,“ říká Libor Vojta Ostatek z Golem Finance.

Zorientovat se v takto rychle se měnících podmínkách je pro žadatele o hypotéku téměř nemožné. Před konečným výběrem banky doporučujeme svou situaci konzultovat s hypotečním specialistou, který si udržuje neustálý přehled o cenách jednotlivých bank a podmínek získání úvěru.

Tip: Základní přehled o nabídkách úrokových sazeb můžete získat prostřednictvím našeho SROVNÁVAČE HYPOTÉK.

Zdroj: hypoindex.cz, Golem Finance