Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít

V červnu bylo podle dnes zveřejněných dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 14 069 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční nárůst o 84,6 %. Také celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně vzrostl. Tentokrát o 112,3 % na 44,473 mld. Kč.

„Červnové objemy jsou stále ještě dozvukem extrémně silné poptávky v prvních 4-5 měsících letošního roku, kde velkou část úvěrů tvořily úvěry na refinancování dříve poskytnutých hypoték. V druhé polovině roku už budou objemy pravděpodobně nižší. To že se jedná o dříve rozjednané úvěry, které se nyní v červnu dopracovávaly, potvrzuje i reportovaná průměrná sazba 2,13 %. Nabídkové sazby v mezičase znatelně povyrostly a právě růst sazeb je jedním z faktorů, z kterých vyvozujeme, že poptávka se v druhé polovině částečně zmenší. Refinancování totiž už bude s vyššími sazbami méně atraktivní“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

V prvním pololetí letošního roku sjednaly banky hypoteční úvěry za rekordních 224 mld. Kč, což je podobný objem, jako se udělalo hypoték v letech 2016 a 2017 za celý rok. „Letošní celoroční produkci v tuto chvíli odhadujeme na zhruba 335 mld. Kč, říká Libor Vojta Ostatek.

Průměrná nabídková sazba stoupla na 2,42 %. Fincentrum Hypoindex je na 2,13 %

Červen přinesl další růst úrokových sazeb hypoték. Své sazby zvýšila Air Bank, Fio banka, Moneta Money Bank, Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, UniCredit Bank, Sberbank, Komerční banka, Equa Bank a banka Creditas. Průměrná nabídková úroková sazba hypoték do 70 % LTV měřená indexem GOFI 70 vzrostla v červnu meziměsíčně o 11 setin procentního bodu na 2,42 %.

Růst úrokových sazeb nyní potvrdila i čísla hypoindexu. Průměrná úroková sazba v červnu sjednaných hypoték vzrostla oproti květnu o 7 setin procentního bodu na 2,13 %, což je však hluboko pod průměrem nabídkových sazeb.

„Rozdíl mezi průměrem nabídkových a realizačních sazeb vyplývá z doby nutné pro   schvalování hypoték. Realizační sazby na úroveň nabídkových sazeb dorostou v následujících měsících,“ říká Libor Vojta Ostatek z Golem Finance.

………

* v datech není obsažena produkce nereportujících bank: mBank, Oberbank, Fio banky a Creditas

 Zdroj: Golem Finance, hypoindex.cz