„I přes zkracování doby nutné k vyřízení hypotéky má hypoteční trh velkou setrvačnost a výsledky, které dnes byly zveřejněny drží linii „předcovidového“ období. Celé 1. čtvrtletí bylo vydařené a duben na tyto výsledky navázal. Na to, jaký skutečný dopad měla koronavirová pandemie na produkci úvěrů na bydlení, budeme muset počkat do příštího měsíce. Teprve v květnových výsledcích se projeví výpadek poptávky po úvěrech, kterou přinesly zprávy o šíření koronaviru a následná opatření na omezení jeho šíření. Poptávka v prvních týdnech po vyhlášení karantény klesla o desítky procent,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na financování bydlení.
Průměrná úroková sazba v dubnu sjednaných hypoték klesla meziměsíčně o 5 setin procentního bodu, což je v souladu s vývojem našeho indexu nabídkových sazeb GOF 70, který mapuje vývoj nabídkových sazeb hypoték. Pokles nabídkových sazeb, který započal v březnu se nyní propisuje do statistik nově sjednaných úvěrů.
Pokles sazeb bude pokračovat. Akční snížení nabídkových sazeb tento týden oznámila Hypoteční banka spolu s ČSOB a ke snížení sazeb přistoupila i Moneta, která vedle zmíněné Hypoteční banky patří mezi 5 největších poskytovatelů hypoték na českém trhu.
„Cena bude postupně klesat, ale odhadujeme, že to bude velmi pozvolný proces. Banky a nejen ony zatím jen odhadují jaký bude dopad COVID na ekonomiku a české domácnosti a budou držet cíleně vyšší rizikové marže. Vidíme v tom určitou analogii s rokem 2008, kdy rozdíl mezi cenou zdrojů a sazbami hypoték byl z důvodu nejistoty také výrazně narostl, jak ilustruje následující graf. Vyšší marže budou přetrvávat do doby, než bude zase situace čitelná a stabilizovaná,“ uzavírá Libor Ostatek z Golem Finance.
…………
* v datech není obsažena produkce nereportujících bank: mBank, Oberbank, Fio banky a Creditas
Zdroj: Golem Finance, hypoindex.cz