Jestliže jste stihli podat návrh na vklad do konce roku 2019, hradíte poplatek 1 tisíce Kč, i přestože katastr o vkladu do 1. ledna 2020 nerozhodl.
V opačném případě nově zaplatíte 2 tisíce za vklad vlastnického práva (vklad kupní, darovací, směnné smlouvy), za vklad věcného břemene, práva stavby či předkupního práva. Lidé s hypotékou si připlatí také za vklad zástavního práva, zákazu zcizení či zatížení (jestliže banka tyto instrumenty po klientovi nad rámec zástavního práva požaduje). V praxi bývají součástí jedné zástavní jedné zástavní smlouvy, tedy jednoho návrhu na vklad a jednoho poplatku.
Vkladem se zaznamenává také změna či zánik uvedených práv. Což znamená, že uhradíte vyšší poplatek například i za vklad dohody o zrušení věcného břemene nebo kvitance banky potvrzující zánik zástavního práva po splacení hypotéky. Zdvojnásobila se i maximální výše poplatku za podání několika návrhů na vklad současně, a to na 20 000 Kč. Došlo i ke zdvojnásobení poplatku za přijatí úplného znění prohlášení o rozdělení domu na bytové jednotky do sbírky listin a dohody spoluvlastníků o správě nemovité věci z 500 Kč na 1000 Kč.
S pořízením nemovitosti je spojena celá řada vedlejších nákladů a zvýšení poplatku za vklad tuto náročnost bohužel ještě navýší. S digitalizací státní správy bych spíše očekával snižování podobných poplatků a ne jejich zvyšování,
komentuje Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.
Publikováno 28. 1. 2020 na portálu Měšec.cz
https://www.mesec.cz/aktuality/poplatek-za-vklad-do-katastru-nemovitosti-dvojnasobne-zdrazil/