V říjnu bylo podle dnes zveřejněných dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 7 027 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční pokles o 33,6 %. Celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně klesl o 30,2 % na 16,953 mld. Kč. Průměrná výše hypotéky dosáhla 2,412 mil. Kč (y/y + 119 000 Kč).

Říjnový meziroční propad hypoteční produkce z velké části pramení z vysoké srovnávací základny loňského roku. Loni v říjnu začala platit přísnější pravidla pro poskytování hypoték, což v měsících „před“ a samotném říjnu akcelerovalo poptávku a následně i objemy sjednaných hypoték, což ilustruje přiložený graf. V loňském říjnu se sjednaly hypotéky za neuvěřitelných 24,3 mld. Kč, což je 2. největší objem v historii.

Pokles sazeb je nejspíš u konce
Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték klesla meziměsíčně o 11 setin procentního bodu na 2,36 procenta. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se nyní hypotéky v průměru prodávají o 0,3 procenta levněji. Realizační sazby monitorované portálem hypoindex.cz s určitým zpožděním kopírují vývoj nabídkových sazeb, jejichž vývoj monitorujeme prostřednictvím indexů GOFI. Průměrná nabídková sazba hypoték pokrývajících maximálně 70 % hodnoty nemovitosti (LTV) říjnu klesla o 7 setin na 2,42 %. Nabídkové sazby však již přestanou klesat.

 

Příčinou je nárůst ceny peněz na mezibankovním trhu, z kterých banky financují své úvěrové aktivity. Je možné, že hodnota Hypoindexu v listopadu ještě poklesne, s tím jak se budou rozjednané hypotéky dopodepisovat. U nabídkových sazeb však bohužel už další zásadní pokles neočekáváme.

Libor Vojta Ostatek

Ředitel, GOLEM FINANCE s.r.o.

Tip: Přehled o aktuálních nabídkách tuzemských bank získáte v našem SROVNÁVAČI HYPOTÉK.

Kolik se letos poskytne hypoték?
V součtu za uplynulých 10 měsíců banky sjednaly hypotéky za 145 mld. Kč. Loni ve stejném období to bylo o téměř 39 miliard více. Produkce hypoték se letos vrací z abnormálních výšin zpět zhruba na úroveň let 2014 a 2015, kdy produkce nebyla deformována mimotržními vlivy (regulace ČNB, nový zákon o spotřebitelském úvěru).

Celkový objem letos sjednaných hypoték včetně bank nereportujících portálu hypoindex.cz* odhadujeme na 181 miliard korun. Oproti loňsku tedy bude suma hypoték o 20 % nižší a pokles počtu odhadujeme na 25 %. Část tohoto poklesu jde na úkor tržních vlivů, zejména předražených nemovitostí, ale větší část (minimálně 15 % v počtu) jde za regulatorními omezeními.

Libor Vojta Ostatek

Ředitel, GOLEM FINANCE s.r.o.

……………………………
*neobsahuje produkci nereportujících bank – mBank, Fio banky, Oberbank, Creditas
Zdroj: Golem Finance, www.hypoindex.cz, patria.cz, ČNB