Průměrná nabídková cena bytů v dubnu vzrostla na 3,24 mil. Kč. Tempo růstu cen nezpomaluje, podobně dynamicky rostly ceny i v 1. čtvrtletí. Otázkou je, zda jsou klienti ochotni zvýšené ceny akceptovat.

Průměrná nabídková cena bytů v dubnu vzrostla na 3,24 mil. Kč. Ve meziročním srovnání to znamená nárůst o 14 %. Tempo růstu cen nezpomaluje, podobně dynamicky rostly ceny i v 1. čtvrtletí. Otázkou je, zda jsou klienti ochotni zvýšené ceny akceptovat.

Vývoj cen bytů v ČR 2009 – 2019

Dnes zveřejnila své statistiky HB Indexu Hypoteční banka a z těchto čísel vyplývá, že rychlost růstu realizačních cen je trochu nižší než v předchozím čtvrtletí. Mohlo by se tedy jednat o prvotní signál ochlazení. Nicméně faktem je, že ceny stále rostou v meziročním srovnání téměř 10% tempem.

Nejrychlejší meziroční růst si ze všech 3 monitorovaných druhů nemovitostí připsaly v 1.čtvrtletí byty (y/y + 9,6 p.b.), následované rodinnými domy (y/y + 8,3 %) a pozemky y/y + 8 %). Vedle toho největší mezikvartální růst (v porovnání 1. Q 2019 vs. 4. Q 2018) vykazují rodinné domy (2,5 p.b.) následované pozemky (2 p.b.). Byty – měřeno realizačními cenami – podražily mezikvartálně o 1,4 p.b., což je podle dat HB nejméně od roku 2015.

Podle našich stávajících odhadů by v letošním roce mělo tempo růstu cen zpomalit, protože dojde k přibližování poptávky a nabídky. Poptávka z důvodu omezení hypotečního trhu bude o něco menší a na druhé straně vidíme ve statistikách ČSÚ růst počtu nově dokončených bytů.                                      

………………….

 LTV (loan to value ratio) poměr mezi zástavní hodnotou nemovitosti a výší úvěru                             

                                          

Zdroj: GOLEM FINANCE, RealityČechy.cz, ČSÚ