Letní bankovní akce, kdy hypoteční úvěry v průběhu posledního čtvrt roku kvůli konkurenčnímu boji prakticky nezdražovaly, končí. Průměrná úroková sazba Fincentrum Hypoindex sice vzrostla v červenci z 2,49 procenta na 2,5 procenta, v dubnu a květnu však byla vyšší a dosahovala 2,51 procenta.
Podle hypotečních specialistů teď začnou úvěry na bydlení zdražovat. „První znatelný skok nastává nyní a příští týden, kdy banky zvednou v průměru o 0,2 procentního bodu, to ale nebude asi vše,“ říká Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem Finance (článek byl publikován v LN 23. srpna, pozn. red.). „Do konce roku to může být ještě jedno výraznější zvýšení. Očekáváme, že na konci roku budou reálné sazby atakovat tři procenta, spíše ale budou těsně pod tříprocentní hranicí a průměr se bude pohybovat na hodnotě 2,7 až 2,8 procenta,“ doplňuje Ostatek.
Jeho slova potvrzují i další. „Pravděpodobně dojde k výraznému růstu sazeb už v průběhu září, kdy již bude zřejmé, že by se smlouvy nestihly podepsat před platností doporučení ČNB k prověřování bonity klientů. Banky už nebudou mít důvod nechávat nižší sazby také proto, že budou očekávat obdobné kroky u konkurence,“ říká Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.
Od října budou totiž muset tuzemské banky brát v potaz to, jestli výše celkového dluhu žadatele o úvěr na bydlení nepřesáhne devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a maximální měsíční splátky nesmí překročit 45 procent jeho čistého měsíčního příjmu.
S růstem sazeb roste v posledních letech i zájem lidí vzít si hypotéku na delší dobu. „V posledních letech je zájem o delší fixace výrazně větší. Zatímco v roce 2015 byl podle dat ČNB podíl pěti- a víceletých fixací na nových úvěrech 14 procent, v roce 2017 to bylo již 27 procent. Delší fixace táhnou i tento rok, jejich podíl ale bude postupně klesat,“ říká Daniel Horňák, hypoteční specialista společnosti Chytrý Honza. Důvodem je podle něj jak rostoucí úroková sazba, která se u desetiletých fixací blíží třem procentům, tak i menší obava z enormního nárůstu sazeb oproti současné hodnotě. „Lidé tak upřednostňují opět pětileté fixace, kde je sazba stále pod 2,5 procenta,“ vysvětluje Horňák.
Lidé se rovněž snaží „předzásobit“ a během července si sazby teprve rezervovali. „Předzásobit se nižšími sazbami však mohou zejména lidé, kteří úvěr refinancují. U nových úvěrů výrazné předzásobení není příliš možné už jen z důvodu, že na trhu není dostatek nemovitostí,“ upozorňuje Rajdl. Objem prodaných hypoték poprvé meziročně vzrostl. „Zájem o hypotéky je větší než obvykle, v červenci to bylo znatelné jen málo, patrné to bude už v srpnu a hlavně v září s doběhem v říjnu,“ říká Ostatek. Potvrzují se předpoklady, že si lidé pospíší s pořízením hypotéky předtím, než začnou platit nová pravidla ČNB.
Od října budou totiž muset tuzemské banky brát v potaz to, jestli výše celkového dluhu žadatele o úvěr na bydlení nepřesáhne devítinásobek jeho ročního čistého příjmu a maximální měsíční splátky nesmí překročit 45 procent jeho čistého měsíčního příjmu. Velká část zejména samostatných žadatelů, kteří sjednávají hypotéky nyní, na ni v říjnu tak zřejmě nedosáhne. „Dle doporučení ČNB by totiž celková míra zadlužení neměla přesáhnout devítinásobek roční mzdy. Klient s průměrným platem tak může mít úvěry v maximální výši 3 240 000 korun, za což si například v Praze pořídí nanejvýš malometrážní byt na okraji města,“ říká Tereza Birhanzlová, hypoteční specialistka společnosti Bidli. Podle odhadů nedosáhnou na úvěry desítky procent žadatelů. „Velmi hrubě se průchodnost může snížit o 10 až 15 procent. K černým scénářům, že to bude až třetina, se nehlásíme, nebude to tak drastické, ale znatelné určitě,“ říká Ostatek.
Publikováno 4. 9. 2018 na portálu Česká pozice