Celou první polovinu roku 2022 jsme tak zažívali ŠOK z úrokové sazby, což je první z fáze dynamické změny úrokové sazby. Domácnosti, které plánovaly pořízení vlastnického bydlení, byly z velké části nuceny svůj záměr odložit. Klienti s hypotékou zažívali při refixaci poprvé v historii financování bydlení šok z úrokové sazby, neboť nabídka na novou úrokovou sazbu pro další fixační období vyskočila na trojnásobek (ze 2 na 6 %).
Doslova skokově se v polovině roku propadla produkce, vstoupili jsme do druhé fáze, a tou byla STAGNACE. Jestliže ve třetím kvartále 2021 se měsíčně produkovalo přes 11 tisíc hypoték, tak o rok později to bylo 4× méně. Počet měsíčně uzavřených hypoték byl rázem na téměř dvacetiletém minimu. Fáze stagnace trvala téměř dva roky.
Počet hypoték, který se propadl pod hranici 5 tisíc kusů měsíčně v červenci 2022, se nad tuto hranici dostal teprve letos v březnu, tedy po 20 měsících. Přesně v tuto dobu se průměrná nabídková cena bytu dostala těsně k hranici 4,7 mil. Kč, což bylo historické maximum z dubna 2022, ceny nemovitostí už byly více než půl roku na trajektorii růstu. Z pohledu vnímání výše úrokových sazeb jsme se dostali do třetí fáze cyklu, a to do fáze ADAPTACE.
Trvalo prakticky celé tři roky, než jsme prošli všemi fázemi. ŠOK, STAGNACE, ADAPTACE. Období extrémně levných úrokových sazeb, které jsme zažívali od roku 2014 až do roku 2021 skončilo a sazby se pomalu ale jistě vracejí do pásma dlouhodobého normálu (nad 4 %). Zdá se, že klienti se na tento stav pomalu ale jistě adaptovali. Úroková sazba tak není zásadní překážkou dostupnosti bydlení v ČR. Tím nejzásadnějším faktorem zůstává strana nabídky a ceny nemovitostí.