Cyklus kolísání úrokových sazeb je nepochybně zajímavým fenoménem. Jakmile nabude větších rozměrů, může zásadně ovlivnit trhy. V našem případě se zaměřujeme na trh financování bydlení. Jsou to tři roky, kdy začal nejdynamičtější nárůst hypotečních úrokových sazeb, který byl předzvěstí výrazného propadu hypoteční produkce.
Rok 2021 jsme začínali s podmínkami, které se dají charakterizovat jako prostředí extrémně levných úrokových sazeb. Příchod Covidu na začátku roku 2020 přinesl záhy razantní pokles ceny zdrojů a návazně na to zlevnily hypotéky na úroveň 2 %. Do konce roku se však situace razantně změnila. Cena IRS se na začátku roku 2021 pohybovala na 1 %. Rok jsme končili na ceně 4 %, přičemž dynamika růstu byla dosud bezprecedentní. V polovině roku 2022 už stál pětiletý swap více než 6 %.
Index nabídkových sazeb pětileté fixace (GOFI 70) vyskočil začátkem července na rekordní hodnotu 6,30 %. Index ČBA reálných úrokových sazeb byl v ten samý okamžik ve výši 5,44 %. Rozdíl mezi nabídkovými a realizačními sazbami činil téměř 0,9 %, což bylo historické maximum. Důvodem bylo právě nezvykle rychlé tempo zvyšování sazeb, poháněné primárně extrémně vysokou inflací a časové zpoždění mezi nabídkou hypotéky a její realizací (garance sazeb).