Tento říjen vydala Evropská hospodářská komise OSN (UNECE) zprávu, ve které apeluje k opatřením k řešení přetrvávající krize dostupnosti bydlení v Evropě.
Ve zprávě se upozorňuje na dlouhodobé zanedbávání bytové politiky v regionu Evropy. Problém dostupnosti bydlení vnímáme poslední roky v ČR jako palčivý, ukazuje se však, že jde o problém, který se prolíná většinou zemí EU. Nejde totiž zdaleka jen o vlastnické bydlení. Nedostupnost bydlení staví domácnosti před, u nás nepreferovanou, variantu nájemního bydlení.
Vysoká poptávka po bydlení spolu se sníženou dostupností hypotečního financování přiměla více lidí k pronájmu, vytvořila nedostatek na nájemním trhu a zvýšila ceny nájemného. Dostupnost bydlení však ovlivňuje jak nájemníky, tak majitele domů. Vlastnictví nemovitostí je nejběžnější formou bydlení ve 32 evropských zemích zahrnutých do studie – 65,3 % ve srovnání s 29,4 % nájemného, z čehož 22,1 % domácností pronajímá za tržní ceny a 7,3 % si pronajímá za snížené ceny nebo prostřednictvím dotovaného bydlení.
Dalších 5,2 % domácností má prospěch z bezplatného bydlení, které může zahrnovat podporu ze strany veřejných služeb nebo rodinných příslušníků. Napětí na trhu bydlení je zjevné, třetina domácností zažívá tzv. stres z bydlení.