Aktuálně máme cenu krátkých ( jednoletých ) peněz lehce pod hranicí 4 %. Předpoklad vývoje do konce letošního roku je, že tato cena může jít ještě o něco níže, dost možná i pod hranici 3 %. Vyvstává však otázka, kde je budoucí nová normála ceny peněz. Pokud se podíváme na věc z velmi dlouhodobé perspektivy, pak jsme možná v období, které je právě na prahu nové normály a současná úroveň ceny peněz tu s námi bude na nějakou dobu jako nový standard.
Předpokladem k tomu, proč to tak může být je na prvním místě to, že peníze mají svoji hodnotu a pokud se podíváme na historii úroku z velmi dlouhodobé perspektivy, pak můžeme dojít k závěru, že cena peněz, která se pohybuje okolo 3 – 4 % je z tohoto pohledu normou.
Dnešní svět je však značně nestabilní z pohledu mnoha faktorů, a právě sázka na to, že úroková normála bude na úrovni současných úrokových sazeb je docela nejistá.
Aktuální vývoj úrokových sazeb odpovídá letní sezóně, takže nemůžeme čekat závratné pohyby. I když Moneta jako první banka po delší době v reakci na pokles cen zdrojů nabízí hypotéky pod 4 %, týká se to pouze hypoték do 55 % LTV. Další banky zřejmě vyčkávají na konec léta. Nabídkové sazby reprezentované Indexem GOFI 70 mírně klesly o 3 setiny procentního bodu na 5,37 %. V porovnání s červencem uplynulého roku je však pokles výraznější. Sazba tehdy byla na úrovni 6,03 %.
U indexu realizačních sazeb GOFIREAL vidíme mírný nárůst na 5,24 %, což zřejmě odráží období mírného zvýšení nabídkových sazeb v dubnu a květnu letošního roku. Nemělo by se tak jednat o zásadní změnu trendu. Současné ceny zdrojů umožní bankám i nadále zlevňovat.