Reálné sazby hypoték reagují mírným nárůstem
Česká národní banka snížila dvoutýdenní reposazbu začátkem května už na 5,25 %. Ve stejném gardu však nereagovaly nabídkové úrokové sazby hypoték. Na vině jsou poměrně vysoké marže bank, které se tak zajišťují proti riziku odchodu klientů ke konkurenci před koncem fixace, ale také ceny zdrojů. Ceny tříletých i pětiletých úrokových swapů během března a dubna narostly nad čtyřprocentní hranici, nad níž se od té doby drží. Index GOFI tak reagoval mírným nárůstem již druhý měsíc v řadě. Tentokrát o 0,03 p. b. na 5,43 %.
Ve výši realizačních sazeb hypotečních úvěrů se změny projevují tradičně se zpožděním. Zatímco v dubnu jsme zaznamenali pokles, v květnu už registrujeme u indexu GOFIREAL mírný nárůst o 0,04 p. b. na 5,27 %. Pokles úrokových sazeb se tak zbrzdil. Dá se ovšem očekávat další fáze jejich snižování v následujících měsících.
Nedostupné bydlení je stále palčivějším problémem
Zastavení poklesu úrokových sazeb se začíná projevovat také ve zhoršení dostupnosti bydlení. Index dostupnosti bydlení, který určuje, jak velkou část vydá domácnost na splátku hypotéky, vzrostl o půl procenta na 61,3 %. Zhoršuje se také Index návratnosti (počet ročních příjmů domácnosti pokrývající aktuální průměrnou cenu bytu), a to na hodnotu 7,46. Zásadní vliv na tento vývoj mají zejména ceny bytů, které se vrátily k rostoucímu trendu již v polovině minulého roku. Nižší úroveň úrokových sazeb i cen nemovitostí umožnila klientům realizovat odloženou poptávku z předchozích let. To se také projevuje v setrvalém poklesu nabízených nemovitostí na realitních serverech. Statistiku dostupnosti sledujeme také v jednotlivých krajích. Nejdostupnější bydlení je i nadále v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Nejhůře dostupné naopak v Praze a Jihomoravském kraji.
Trh s hypotékami ožívá i přes zmíněné problémy
Ve třech uplynulých měsících jsme zaznamenali znatelné meziměsíční zvýšení produkce hypoték. S nárůstem počítáme i v květnu, ale je možné, že nebude tak silný jako v předešlých měsících. Výše zmiňujeme rostoucí poptávku po vlastním bydlení, která se projevuje také v nárůstu podepsaných hypotečních úvěrů. Domníváme se, že dočasné zpomalení poklesu úrokových sazeb nebude mít výrazný vliv na současnou produkci. Naopak pozitivně může zapůsobit rostoucí průměrná výše úvěru, která v těchto měsících dosahuje historických maxim a v dubnu se blížila hodnotě 3,5 mil. Kč.
Autor: Libor Vojta Ostatek, Petr Polák
Zveřejňuje hypoexpert ve spolupráci se společnostmi Golem Finance a Broker Trust.
Další zdroje informací: RealityČechy.cz, Český statistický úřad, Česná národní banka, Česká bankovní asociace