o konce letošního roku vyprší fixace úrokové sazby u hypoték zhruba sto tisícům lidí. A přibližně stejný počet klientů si bude muset předjednat nové smluvní podmínky i příští rok. Domácnosti se tak musí připravit, že budou měsíčně platit o několik tisíc korun navíc, v některých případech se pravidelné splátky mohou zvýšit až o polovinu. Důvodem je, že zatímco před pěti či sedmi lety – právě na tak dlouho si Češi nejčastěji fixovali sazby u hypoték – se úroky pohybovaly okolo dvou procent i pod nimi, nyní je to v průměru až šest procent.
V souběhu se zvýšenými zálohami za energie a obecně vyššími cenami za potraviny a další spotřební zboží to může pro některé nich představovat výrazný zásah do rodinného rozpočtu. HN se proto rozhodly prozkoumat, které fixace – tedy období, během něhož je úroková sazba neměnná – jsou u hypotečních sazeb nyní pro klienty nejvýhodnější.
Kratší, nebo delší fixace?
Pro banky platí, že čím delší fixace, tím lepší. Klienta si zasmluvní na delší dobu a existuje tak větší pravděpodobnost, že mu prodají další produkty a služby. Pro klienty jsou výhodné, protože jsou u nich nabízeny nižší úrokové sazby. Domácnosti navíc na několik let dopředu vědí, kolik budou měsíčně platit, a mohou si tak lépe plánovat svůj rozpočet.
Málokdo by ovšem chtěl následujících sedm, osm, či dokonce deset let splácet úvěr na bydlení s úrokem výrazně převyšujícím šest procent jen proto, aby měl klid. „Určitě nedoporučím delší fixaci než pět let – sazby jsou tam vyšší a většinou na podobné úrovni jako u tříletých. Předpokládám, že nikdo nebude chtít dobrovolně setrvávat na stávajících vysokých sazbách delší dobu, než je nezbytně nutné,“ říká Radek Slavík, hypoteční makléř společnosti Golem Finance, která úvěry na bydlení zprostředkovává.
Celý článek včetně dalších komentářů našeho kolegy Radka Slavíka si přečtěte v článku „Jak přežít zdražení hypoték. Spočítali jsme, jaké fixace se nyní nejvíce vyplatí“ na HN.cz, který vyšel 20. 2. 2023