Stejné dotazy jsme proto položili odborníkům z bankovního sektoru a ačkoli se konkrétní odhady liší, na jednom se shodli všichni: hypoteční úroky hned tak dolů nepůjdou, a pokud ano, tak zatím jen zanedbatelně.
S tím, jak v současnosti stagnuje nemovitostní trh, stagnaci zažívají také hypotéky, jejichž úroky jsou nyní nastavené poměrně vysoko. Za leden šlo podle Fincentrum Hypoindexu průměrně o 6,34 procenta, což je stejně jako v prosinci. Komu se tak v současnosti chýlí ke konci doba fixace, musí počítat s tím, že mu měsíční splátky narostou o tisíce korun.
To je pro leckoho i s ohledem na inflaci a vysoké náklady na energie nepřijatelné. Mnoho lidí už také nemovitost nepovažuje za tak výhodnou investici, jakou donedávna byla.
A jak dlouho tedy období vysokých úroků potrvá? Podle hypotečního analytika společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiřího Sýkory nejsou přívětivé vyhlídky na celý rok 2023. „U hypotečních sazeb čekáme stagnaci s jen mírnými výkyvy spojenými s konkurenčním bojem bank a vyhlašováním a ukončováním různých akčních nabídek,“ uvádí Sýkora.
„Pokud se naplní předpověď představitelů České národní banky (ČNB), pak by k nějakému snížení úrokových sazeb mohlo dojít až na konci roku 2023. A s ohledem na to, že přes zimu hypoteční trh zrovna nekvete, je možné předpokládat, že toto snížení banky přenesou do hypotečních sazeb až na jaře roku 2024,“ dodává.
Podobně to vidí i další zástupci významných bank na českém trhu. „Úvěrová aktivita obyvatelstva se zpomalila, což se odrazilo na zásadním zpomalení dynamiky růstu a poklesu hypoték. Toto ochlazení bude nadále přetrvávat, souvisí to s celkovou ekonomickou situací, zvýšením úrokových sazeb a inflací. V současné době očekáváme stagnaci hypotečních úrokových sazeb,“ říká Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank.
Krátkodobou stagnaci sazeb a následný mírný pokles očekává podle svojí mluvčí Terezy Kaiseršotové také Raiffeisenbank.
I přes budoucí odhadovaný pokles se ale nabízí otázka, jak nízko by úroky musely klesnout, aby se rozpočtům českých domácností ulevilo. Je vůbec reálné, aby se v následujících letech sazby vrátily na hodnoty okolo průměrných dvou a půl procenta, kde se podle Fincentrum Hypoindexu pohybovaly ještě v polovině roku 2021?
„Každý má ve smlouvě jinou úrokovou sazbu a senzitivitu na nárůst úrokových sazeb. V tuto chvíli ale nevidíme jako příliš reálné, že by se sazby v horizontu několika let vrátily pod tři či dokonce dvě procenta a spíše bychom období rekordně nízkých sazeb měli vnímat jako anomálii,“ tvrdí Libor Vojta Ostatek ze společnosti Golem Finance specializující se na poradenství v oblasti financování bydlení.
Celý článek si dočtete zde
Splácet dál, nebo prodat? Aneb co dělat s nemovitostí, na které visí hypotéka