Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít

Hypotéky v prosinci prolomily 4procentní hranici. A dál rostou

Napsal Luboš Svačina

PR, media a web marketing

7. 1. 2022

Průměrná nabídková sazba hypoték vzrostla v prosinci o další 4 desetiny procentního bodu, jak vyplývá z aktuálních dat společnosti Golem Finance. Zatímco v listopadu banky nabízely hypotéky v průměru se sazbou 3,75 %. V prosinci hodnota titulního indexu GOFI70 již vystoupala na 4,15 %.

Jak název indexu naznačuje, jedná se o index a monitoring sazeb nabídkových sazeb hypotečních úvěrů nabízených v pásmu LTV do 70 %. V případě hypoték s LTV nad 80 % jsou sazby stále zhruba o polovinu procentního bodu vyšší. Index GOFI 85 v prosinci stoupl o 36 bps. na 4,63 %. Index GOFI 90 je na 4,70 %.

Vyšší sazby vykazují hypotéky s kratší a střední dobou fixace (1-5 let). V této kategorii jsou hypotéky se sazbou pod 4 procenty prakticky nedostatkovým zbožím. U delších fixací 7 a více let ještě nějaké nabídky pod 4procentnní hranicí existují, ale je třeba počítat s tím, že se jedná o sazby „od“. Často podmínkou získání sazby je excelentní bonita a sjednání některých dalších produktů z nabídky banky nebo partnerských pojišťoven.

Tip: Aktuální přehled nabídkových sazeb naleznete v našem SROVNÁVAČI.

GOFIREAL zakončil rok na 3,89 %

Průměrná úroková sazba skutečně sjednávaných hypoték, kterou měříme prostřednictvím našeho indexu GOFIREAL, vzrostla v prosinci meziměsíčně o 64 bps na 3,89 %. Vývoj realizačních sazeb sledujeme i na týdenní bázi a v posledním prosincovém týdnu již hodnota indexu rovněž překonala 4procentní hranici.

Sazby rostou nepřetržitě od loňského ledna a v důsledku zvýšení základní sazby ČNB z 2,75 % na 3,75 %, ke kterému došlo 22.12.21, očekáváme, že hypotéky budou dál zdražovat. V tomto týdnu zvýšila své sazby Sberbank a Raiffeisenbank, od 17. ledna zvýší sazby ČSOB s Hypoteční bankou a další banky budou s velkou pravděpodobností následovat. Mrzí nás, že do nového roku vstupujeme s touto nepříliš příznivou zprávou.

Tip: Více o vlivu základních sazeb ČNB na sazby hypoték naleznete v našem prosincovém článku.

Zdroj: Golem Finance, banky

Mohlo by vás také zajímat…