Průměrná sazba hypoték v ČR stoupla v listopadu na 3,75 procenta, a to z říjnové hodnoty 3,1 procenta. Jedná se o nejvýraznější meziměsíční zdražení hypoték v historii, jak vyplývá ze statistik společnosti Golem Finance.
Na běžné hypotéce, kterou si lidé vezmou nyní, tak zaplatí nejčastěji o 2000 až 3000 korun měsíčně více, než pokud by si ji vzali před rokem. Loni v listopadu totiž průměrná sazba hypoték činila 1,97 procenta.
Během tohoto prosince se průměrná sazba dostane k úrovni čtyř procent. I proto, že Česká národní banka na svém zasedání 22. prosince opět přikročí ke zvýšení své základní úrokové sazby. Nejpravděpodobnějším scénářem nyní je, že bankovní rada ČNB většinově rozhodne o navýšení základní sazby o 0,5 procentního bodu na 3,25 procenta.
Stane-li se tak, v lednu se pak hypoteční sazby v průměru přiblíží úrovni pěti procent. Během prvního pololetí se základní sazba ČNB nejspíše vyhoupne až na 3,75 procenta, takže hypotéky budou mít tendenci dále zdražovat i po lednu.
V druhé polovině roku 2022 se však situace stabilizuje a koncem roku 2023 už by základní sazba ČNB měla být níže, než je nyní – na úrovni 2,5 procenta.
Kdo tedy nepotřebuje hypotéku hned teď nebo v nejbližších dvou letech, udělá lépe, když si ji sjedná až třeba začátkem roku 2024, kdy už by měla být levnější nejen než v roce 2022 a 2023, ale dokonce než nyní.
Publikováno 13.12.2021 na portálu Kurzy.cz