Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít

Rekordní růst hypotečních sazeb. Nejvíce zdražují krátké fixace

Napsal Luboš Svačina

PR, media a web marketing

7. 12. 2021

ČNB na začátku listopadu zvýšila skokově základní úrokovou sazbu o 1,25 p.b. na 2,75 %. Růst sazeb hypoték na sebe nenechal dlouho čekat.

Podle aktuálních dat indexu GOFI, který napříč trhem monitoruje vývoj úrokových sazeb hypoték, zdražily hypotéky v listopadu o více než půl procenta. Průměrná nabídková sazba vzrostla v listopadu o 65 bazických bodů na 3,75 %. Jedná se o nerychlejší meziměsíční nárůst úrokových sazeb v historii. Navíc oproti loňskému roku, kdy sazby v listopadu dosedly na úrokové dno (1,97 %), cena hypoték vzrostla o téměř 2 procentní body. Rozdíl aktuálně činí 1,78 procenta, což v případě 2milionové hypotéky s 20letou splatností činí rozdíl v měsíční splátce téměř 2 000 Kč.

Hlavní příčinou nárůstu sazeb je zvýšení sazeb ČNB, ke kterému došlo 4. listopadu. Ve zbývajících týdnech měsíce listopadu navýšily své sazby všechny banky a některé dokonce dvakrát. Výše nárůstu byla často závislá na době fixace. Obecně platí, že nejvíce zdražovaly kratší fixace.

Index GOFI70 mapuje vývoj sazeb hypoték do 70 % LTV. Rychlý nárůst jsme však zaznamenali ve všech měřených kategoriích. Index GOFI 90 meziměsíčně vzrostl z 3,64 % na 4, 35 %. Rozdíl mezi hypotékami pod a nad 80% hranicí LTV se tedy stále drží okolo 0,5 procentního bodu.

O dalším vývoji sazeb hypoték nepřímo rozhodne ČNB

 Jak již bylo uvedeno výše, průměrná nabídková sazba dosáhla v listopadu 3,75 %. Nejnižší nabídkové sazby se se však již nyní pohybují okolo 3,79 %. Je tedy zřejmé, že index poroste i v prosinci. Co se týče nabídkových sazeb, hodně bude záležet na rozhodnutí ČNB, která bude jednat o sazbách 22. 12. 2021.

Sazby ČNB sice přímo neovlivňují sazby hypoték, ale banky zvyšování sazeb zpravidla považují za signál ke zdražení hypoték, jak ilustruje následující graf. ČNB se zatím k prosincovému navýšení sazeb staví nejednoznačně.

„Pokud ČNB nebude dál výrazně zvyšovat základní sazby, tak jsme názoru, že by se vrchol sazeb mohl pohybovat okolo 4 %. Pokud však ČNB sáhne po dalším zvýšení a sazby zvedne o více než 0,5 p.b., tak hypoteční sazby začnou atakovat 5procentní hranici,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Tip: přehled aktuálně nabízených sazeb naleznete v našem HYPOTEČNÍM SROVNÁVAČI.

Zdroj: Golem Finance, hypoindex.cz, Patria.cz

Mohlo by vás také zajímat…