Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít

Jak velký příjem potřebujeme na pořízení bytu?

Napsal Luboš Svačina

PR, media a web marketing

9. 9. 2021

Hypoteční sazby nezadržitelně rostou. Vedle České spořitelny a Hypoteční banky se ke zdražování chystají další banky. Průměrná nabídková sazba hypoték s LTV do 70 % vzrostla v srpnu o další desetinu procenta na 2,65 % a v září se určitě posune opět o něco výše.

Z dlouhodobého pohledu jsou však hypoteční sazby v rozmezí do 2,5 % do 3 % stále ještě příznivé. Pro české domácnosti nyní největší překážkou k získání vlastního bydlení setrvalý růst cen nemovitostí, jejichž ceny rostou výrazně rychleji než příjmy českých domácností.

Podle dat serveru RealityČechy.cz vzrostla průměrná cena bytů v srpnu meziměsíčně o dalších 90 000 na 4,47 mil. Kč. V porovnání s loňským srpnem jsou nyní ceny o více než 800 000 Kč vyšší. V procentuálním vyjádření ceny bytů meziročně vzrostly o 21,9 %.

Splátka hypotéky nyní statisticky spolyká českým domácnostem 55,3 % jejich čistého příjmu, jak vyplývá z aktuálního monitoringu dostupnosti bydlení, který provádíme již od roku 2009. Součástí monitoringu je také index návratnosti bydlení, který měří, kolik průměrných ročních příjmů potřebuje česká domácnost na pořízení průměrného bytu.

Náročnost pořízení bydlení vzrostla téměř na 2násobek

Průměrná česká domácnost by nyní musela všechen svůj čistý příjem šetřit 8,57 roku, aby si mohla koupit byt o výše uvedené průměrné ceně 4,47 mil. Kč. Index návratnosti bydlení za posledních 10 let vzrostl téměř na 2násobek. V červnu 2010 byla jeho hodnota 4,65. Je tedy pravdou, že průměrná ceny bytu tehdy dosahovala 1,94 milionu Kč.

Ve většině krajů ČR se index návratnosti bydlení nachází pod celorepublikovým průměrem a pohybuje se mezi 3,5 – 8násobkem čistých příjmů, jak ilustruje přiložený graf. „Nejlepší podmínky pro pořízení vlastního bydlení nyní panují v Ústeckém kraji, naopak v Praze vyjde průměrný byt na 11,48násobek čistého příjmu domácnosti,“ doplňuje Libor Vojta Ostatek.

 

Zdroj: Golem Finance, RealityČechy.cz, Český statistický úřad

 

Mohlo by vás také zajímat…