Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít

Ověření přes bankovní identitu zatím vyzkoušelo skoro čtvrt milionu klientů. Informovala o tom Česká bankovní asociace. Novinka odstartovala letos v lednu, kdy ji začaly nabízet Česká spořitelna a ČSOB, v březnu se přidaly Air Bank, Moneta a Komerční banka.

Službu už může teoreticky využít zhruba 3,5 milionu lidí. Během prvního půl roku registrovaly banky u státu pět milionů takzvaných identitních prostředků – na zmíněných 3,5 milionu unikátních uživatelů se dostaneme po odečtení duplicit, tedy účtů stejného člověka u různých bank.

Bankovní identita, jejíž standard vznikl v rámci České bankovní asociace, umožní klientům ověřit totožnost online stejně snadno jako při přihlašování do internetového bankovnictví, a to bez dalších nákladů a zařizování.

V první fázi začala novinka fungovat vůči veřejné správě, typicky při vstupu na Portál občana. Lidé ji mohli využít třeba při online podání daňového přiznání, sčítání lidu, potvrzení o očkování, výpisu z bodového hodnocení řidiče, z rejstříku trestů nebo živnostenského rejstříku. Od června přibyla dlouho očekávaná možnost požádat o výměnu řidičského průkazu.

Kromě technologického řešení potřebují banky získat akreditaci od státu. Zatím ji mají Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Air Bank a Moneta. Další banky – Fio, Raiffeisenbank a UniCredit to v prvním pololetí nakonec nestihly, plánovaný start posunuly na druhou polovinu roku. Equa podle informací webu Peníze.cz čeká na spojení s Raiffeisenbank, respektive na rozhodnutí o propojení systémů. Do konce roku chce bankovní identitu spustit i mBank.

Už na jaře se využití bankovní identity – v tomto případě pod názvem Bank ID – rozšířilo i pro ověřování vůči soukromým firmám. Tuto možnost zatím mohou využít klienti České spořitelny a ČSOB, další tři (Komerční banka, Moneta a Air Bank) by se měly přidat v nejbližších dnech.

Lidé se mohou online ověřit vůči 18 společnostem a ušetřit si tak cestu na pobočku nebo složitější přihlašování přes různé zákaznické portály. Zapojily se například pojišťovny Generali Česká a Simplea, hypoteční makléři Golem Finance a Hypo na míru, některé sázkové společnosti nebo sítě kasin. Dalších 26 firem se připravuje na spuštění v blízké době – má už podepsané smlouvy. Do konce roku by se počet zapojených firem měl přiblížit stovce, očekávají zástupci společnosti Bankovní identita, kterou založila desítka bank.

Publikováno 29. 6. 2021 na portálu Peníze.cz

Zdroj: https://www.penize.cz/spotrebitel/427512-bankovni-identitu-uz-vyuzilo-ctvrt-milionu-lidi