Jak velký zájem o byty nás překvapil – uvádí pětadvacetiletý basketbalový trenér Adam Ch. „V jednu chvíli se podíváte na inzerát a další den už na stránkách není. Je tedy třeba jednat velmi rychle. Přitom pěkných bytů, do kterých už není nutné nadále investovat, je opravdu málo a na dračku jdou i ty, o které by jindy nikdo ani nezavadil,“ přibližuje mladý muž, který získal hypotéku na koupi vlastního bytu v Ostravě. I on vnímá uložení naspořených peněz do bydlení jako rozumnou investici, která mu do budoucna pomůže zajistit sebe i svou rodinu.
S financováním vlastní střechy nad hlavou pomohla jeho rodině banka, u které si vzal společně se svou nastávající manželkou hypotéku. Ostravský pár ilustruje fakt, že peněžní ústavy zažívají již rok v kuse zcela výjimečné období, co se prodejů půjček na bydlení týče. A ani uplynulý měsíc březen nenasvědčuje, že by se letos mělo něco měnit. Právě naopak. Dva největší bankovní domy u nás – ČSOB a Česká spořitelna – sjednaly se svými klienty minulý měsíc historicky největší objem hypotečních úvěrů ve své historii.
„Za měsíc březen jsme schválili téměř 15 miliard nových hypoték, což je více než za celé první čtvrtletí minulého roku,“ uvedla HN Andrea Vokálová, mluvčí skupiny ČSOB, pod niž spadá i největší poskytovatel úvěrů na bydlení v Česku – Hypoteční banka. V počtu smluv šlo dokonce o 190procentní nárůst. Podobně je na tom i Česká spořitelna, druhý největší hráč na trhu s hypotékami. V březnu uzavřela úvěrové smlouvy na bydlení s 3277 klienty v hodnotě 10,5 miliardy korun. Na objem i počet šlo meziročně o dvojnásobný nárůst.
A skvěle se dařilo i dalším finančním institucím. Například Raiffeisenbank sjednala v březnu 800 nových hypoték v hodnotě 2,5 miliardy korun, z pohledu objemu šlo o 76procentní nárůst. Moneta Money Bank poskytla téměř 2500 hypoték v celkovém objemu přesahujícím 6,5 miliardy korun, v obou kategoriích šlo o meziroční růst ve stovkách procent. Tyto statistiky však významně ovlivňuje akvizice stavební spořitelny a hypoteční banky od společnosti Wüstenrot, kterou Moneta dokončila vloni v dubnu. Komerční banka napsala, že do květnového zveřejnění finančních výsledků za první čtvrtletí letošního roku konkrétní informace neposkytuje.
Dá se tak očekávat, že pravidelná březnová data Fincentrum Hypoindexu, jež budou zveřejněna ve středu, se stanou z pohledu objemu sjednaných hypoték opět rekordní. Přitom historicky byl v tomto směru nejúspěšnější právě letošní únor, kdy se sjednaly smlouvy za 29,9 miliardy korun.
Podle Libora Vojty Ostatka, ředitele společnosti Golem Finance, která půjčky na bydlení zprostředkovává, souvisí enormní zájem o hypoteční úvěry zejména s vloni zrušenou daní z nabytí nemovitosti. Díky ní lidé mohou ušetřit i několik stovek tisíc korun.
Podstatnou roli hraje i to, že Češi v době nízkých úrokových sazeb nemají zdaleka tolik příležitostí, jak zhodnocovat úspory. Nákup nemovitostí, jejichž ceny dlouhodobě rostou, je tak pro významnou část z lidí bezpečným uložením peněz a zajišťují se jimi i na důchod. Růst cen realit se navíc nezastaví ani letos, soudí Milan Roček, provozovatel portálu CenováMapa.org, jež se dlouhodobě věnuje srovnávání cen bytů a domů. „Na základě naší poslední analýzy a mého osobního názoru ceny porostou nejméně mezi pěti až deseti procenty. Situace se bude lišit podle lokalit,“ říká.
Rostoucí ceny nemovitostí jsou dalším faktorem, který přispívá k rekordním objemům. A navíc s nimi souvisí i fakt, že několik let kontinuálně roste i průměrná výše poskytované hypotéky. Momentálně se pohybuje okolo tří milionů korun.
Kromě lidí řešících vlastní bydlení lákají domy a byty také investory. Podle Tomáše Pfeilera, portfolio manažera investiční společnosti Cyrrus, vkládají do nemovitostí své peníze z obav z rostoucí inflace a také tlaku na jiná finanční aktiva, kupříkladu dluhopisy. I oni přitom využívají na financování nákupů hypoteční úvěry.
Zájmu o hypotéky přeje i skutečnost stále nízkých úrokových sazeb pohybujících se kolem dvou procent. Vzhledem k jejich očekávanému růstu si mnozí klienti chtějí ve své bance sjednat úvěr ještě za těchto výhodných podmínek. „Očekával bych, že do konce roku se ale průměrná hypoteční sazba vyšplhá zhruba na 2,2 procenta,“ míní Pfeiler. Sazby úročení u hypoték se odvíjejí od ceny peněz na mezibankovním trhu, kde si banky své prostředky na financování těchto úvěrů půjčují. Ty v posledních několika měsících rostou a tím tlačí nahoru i úrokové sazby – k jejich navýšení už řada bank přistoupila.
Doposud nízké úrokové sazby mají za následek to, že lidé ve velké míře své hypotéky refinancují – převádějí si je za výhodnějších podmínek ke konkurenční bance. V současnosti je takto refinancovaných až 40 procent úvěrů na bydlení. Ještě začátkem loňského roku se přitom podílely na celkovém objemu nových hypoték jen 20 procenty.
Vzhledem k dosavadním statistikám za první čtvrtletí se někteří tuzemští odborníci nebrání myšlence, že letos banky sjednají ještě větší objem hypoték než v roce 2020 – loňských 254 miliard přitom bylo nejvíc v historii. „Aktuální vývoj naznačuje, že je to velmi pravděpodobné,“ říká vedoucí oddělení bydlení v České spořitelně Filip Belant. Nutno navíc dodat, že začátek roku bývá na trhu s hypotékami spíše slabším obdobím. Ještě na začátku roku přitom řada hypotečních a úvěrových analytiků věřila v letošní pokles trhu mezi 10–15 procenty.
S ohledem na dosavadní výsledky bank očekává na konci roku rekord, pakliže nedojde k nějakému zásadnímu zvratu, i Ostatek z Golem Finance. „V kontextu koronavirové situace, všech souvisejících opatření a útlumu české ekonomiky je to neskutečné,“ říká.
Publikováno 19. 4. 2021 na portálu Hospodářských novin (iHNed.cz)