Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít

Vláda na svém dnešním jednání schválila nový balíček proticovidových opatření, jehož cílem je zmenšit riziko přenosu virových onemocnění v populaci České republiky. Hlavním nástrojem by podle dnes zveřejněného dokumentu mělo být rovnoměrnější rozmístění obyvatelstva uvnitř hranic ČR, tzn. naředění populace ve velkých městech a doplnění obyvatelstva v řídčeji obydlených oblastech, zejména pak oblastech českého pohraničí.

„Připravované programy nemají direktivní povahu, ale mají za cíl motivovat lidi zejména z rizikových skupin ke stěhování za zdravějšími a čistším životním prostředím,“ říká Petr Upreal, vedoucí manažer projektu.

V čem podpora spočívá?

Zájemci mohou o státní podporu požádat ve 3 programech, jejichž organizaci zajišťuje Celostátní fond zdravějšího bydlení.

  • Sleva na úrokové sazbě 0,3 p. b. pro hypotéky na nemovitosti k trvalému bydlení pořizované v obcích pod 200 obyvatel
  • Sleva na úrokové sazbě hypotéky 0,5 % v případě pořízení nemovitosti v příhraničních oblastech
  • 10% sleva na platbě pojistného zdravotního pojištění v případě přesunu trvalého bydlení do vybraných oblastí s hustotou obyvatelstva menším než 3 lidé/1 km2. V případě rizikových skupin sleva činí 30 %

Slevu je možné žádat přímo u financující banky resp. zdravotní pojišťovny, které si následně refundaci vyžádají od CFZB. Na webových stránkách CFZB také naleznete bližší informace k jednotlivým programům.

V tuto chvíli je pro podpůrné programy vyčleněno 3,5 milionu korun. V případě zájmu bude dotace programu rozšířena o další finanční injekci ve výši 2,5 milionu korun. Elektronický systém pro příjem žádostí byl spuštěn dnes tzn. 1. 4. v 0,00 h, díky čemuž nedošlo k jeho přetížení a kolapsu hned po startu. Držíme vám pěsti😊

……………

Jak již z obsahu vyplývá, zpráva je aprílovým vtípkem. Osoby, programy ani zmíněný úřad ve skutečnosti neexistují. Přejeme vám hezké Velikonoce a pozitivní mysl i v této těžké době!