Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít

Hypoteční trh má za sebou závratný start do nového roku. Banky do konce února rozpůjčovaly na bydlení bezmála 55 miliard korun. To je více než pětina objemu hypotečních úvěrů poskytnutých v Česku za celý loňský rok.

Jen během února si lidé nabrali hypoteční úvěry za takřka 30 miliard korun, nejkratší měsíc v roce se tak stal letos podle statistik Fincentrum Hypoindexu zároveň nejsilnějším měřeným měsícem v tuzemské historii. Návalu lidí do bank pomohla obava z budoucího zvyšování hypotečních sazeb.

„Letošní únor překonal i dosud rekordní listopad 2016. Počty poskytnutých hypoték ale nerostou tak rychle jako objemy, což se odráží v průměrné výši hypotéky, která poprvé překonala hranici tří milionů korun,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Banky podle něj v únoru schválily o 1500 hypoték více než v lednu, a dokonce o takřka tři tisícovky půjček více než během loňského února bezprostředně předcházejícího rozpoutání koronavirové pandemie. 

Silný letošní rok přitom přichází po loňském rekordu, kdy banky rozpůjčovaly 254 miliard korun. „Lidé reagují na silnou medializaci očekávaného nárůstu úrokových sazeb. To znamená, že urychlují nákupy a jednání stylem: čím dříve, tím lépe,“ říká Libor Vojta Ostatek, šéf poradenské společnosti Golem Finance.

Objemy úvěrů podle něho tlačí dále nahoru i staronové důvody, jako jsou růst poptávky po dražších nemovitostech v atraktivních lokalitách stejně jako vyšší poptávka po hypotékách ze sféry lidí s vyššími příjmy z těch částí ekonomiky, kterých se pandemie tolik nedotkla.

Zájemce o hypotéky tlačí na přepážky i stále příznivé sazby, které v únoru dokonce ještě klesly na průměrných 1,93 procenta. „Na trhu ovšem sazby začínají pomalu růst a dá se předpokládat, že v březnovém Fincentrum Hypoindexu se již tento růst projeví,“ doplňuje Sýkora.

Během února zvýšila sazby o jednu desetinu mBank a Moneta Money Bank. Již na konci února oznámila zvyšování sazeb i skupina ČSOB, která od počátku března zvýšila sazby hypoték až o 0,2 procentního bodu.V polovině března se ke stejnému kroku odhodlala i Air Bank.

Lidé z trhu předpokládají během letoška další růst sazeb. „Je možné, že průměrné úrokové sazby hypoték se mohou lehce přehoupnout přes dvě procenta již během března, ale spíše nastane tato situace až v dubnu,“ soudí hlavní analytik společnosti Broker Consulting Martin Novák. Sazby by se pak měly i nadále mírně zvyšovat. „Růst sazeb nebude dramatický, koncem roku vidím průměrnou sazbu kolem 2,2 procenta,“ dodává Ostatek. 

Právě vyšší sazby by měly později během roku trh ochladit. „Růst úrokových sazeb přibrzdí poptávku po hypotékách, a loňský rekordní rok se tak pravděpodobně opakovat nebude,“ předpokládá březnová analýza České bankovní asociace.

Publikováno 17. 3. 2021 na portálu E15

https://www.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/zajemci-o-hypoteky-sileji-lide-si-v-ocekavani-zdrazovani-pujcuji-jako-nikdy-1378781