Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít

Skupina ČSOB, do níž patří i Hypoteční banka a Českomoravská stavební spořitelna, oznámila zdražení úvěrů na bydlení.

Nové hypotéky od 8. března zdraží o 0,1 procentního bodu v případě 70 % LTV (poměr úvěru k hodnotě nemovitostí) a o 0,2 bodu v případě 80 % LTV. Úrokové sazby u 90 % LTV zůstávají beze změny. Sazby u zajištěných meziúvěrů ze stavebního spoření stoupnou o 0,1 bodu.

„Například hypotéku s LTV 80 % a pětiletou fixací získáte u Hypoteční banky se sazbou 2, 29 %. Úrokové sazby zajištěných meziúvěrů od Lišky začínají na 1,69 %, nezajištěný meziúvěr lze získat se sazbou 3,5 %,“ říká mluvčí Andrea Vokálová.

„Rozhodli jsme se reagovat na rostoucí cenu zdrojů na mezibankovním trhu, která stoupá již několik měsíců. Sazby jsme dlouho drželi na dně a teď přistupujeme k velmi mírnému zdražení,“ vysvětluje Vokálová.

O blížícím se obratu mluví banky opakovaně, krok Hypoteční banky ale znamená první konkrétní krok mezi trojicí největších poskytovatelů hypoték. Stejně jako v minulosti je pravděpodobné, že nejbližší konkurenti ji budou následovat.

Česká spořitelna i Komerční banka zatím na otázku ohledně případné reakce odpovídají neurčitě. „Situaci na trhu nadále bedlivě sledujeme a nevylučujeme, že v dohledné době přistoupíme ke zvýšení úrokových sazeb u hypoték,“ říká mluvčí České spořitelny Lukáš Kropík. „Vývoj ceny peněz na mezibankovním trhu sledujeme a situaci analyzujeme. Bližší informace by však byly v tuto chvíli předčasné,“ reaguje mluvčí Komerční banky Michal Teubner.

Už v lednu zvyšovaly sazby Moneta a UniCredit Bank, další zvýšení přidala Moneta v polovině února. mBank v únoru zdražila pětileté fixace, nově do nabídky zařadila i sedmiletou.

„Vzhledem k vývoji na mezibankovním trhu, přetrvávající silné poptávce po hypotékách a i s ohledem na včerejší rozhovor guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka očekáváme, že se i další banky budou postupně přidávat a sazby mírně porostou,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.

Průměrná úroková sazba nově sjednaných hypoték klesala deset měsíců za sebou, v lednu podle statistiky Fincentrum Hypoindex dosáhla 1,94 %. Historicky nejníž byly sazby na konci roku 2016, kdy klesly až na 1,77 %.

Rusnok v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že další pokles úrokových sazeb neočekává. „Obecně úroky delších splatností na finančním trhu mají tendenci spíše stoupat, mírně. Úrokové sazby hypoték jsou velmi úzce provázány s dlouhodobějšími úrokovými sazbami obecně na finančním trhu, takže tam bych další pokles spíše neočekával, myslím si, že spíš jsme nastartováni na nějaký mírný růst,“ řekl Rusnok. ČNB by letos podle něj mohla přistoupit ke zvýšení dvoutýdenní reposazby.

Rusnok říká, že centrální banka teď neplánuje další zpřísnění podmínek pro žadatele o hypotéky. „Ale sledujeme situaci průběžně. A pokud ji vyhodnotíme v nějakém momentě v pravidelných hodnoceních zhruba dvakrát za rok, že by vyžadovala, abychom do toho vstoupili, tak jsme k tomu připraveni,“ zdůraznil.

Podle bankovní rady ČNB byly ceny bytů ke konci roku 2019 nadhodnocené o 15 až 25 procent. „Kompletní data za rok 2020 ještě nemáme, ale lze očekávat, že se na tom asi zas tolik nezměnilo. Bude to podobné,“ dodal Rusnok.

Publikováno 25. 2. 2021 na portálu Peníze.cz

https://www.penize.cz/hypoteky/424722-zlevnovani-hypotek-konci-prvni-velka-banka-zdrazuje