Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít

V lednu banky nabízely hypotéky s průměrnou úrokovou sazbou 1,94 procenta. Oproti prosinci tak byly úvěry na bydlení opět o něco málo lacinější. Vyplynulo to z ukazatele Fincentrum hypoindex. Jde o překvapení, ekonomové odhadovali, že kvůli mimořádnému zájmu o hypotéky budou banky s nabídkou levných úvěrů brzdit hned od začátku nového roku.

Průměrná úroková sazba hypoték pokračovala v lednu v poklesu již desátý měsíc v řadě. Oproti prosinci klesla o dva bazické body a skončila na hodnotě 1,94 procenta.

„Vzhledem k tomu, že cena zdrojů již několik měsíců roste a pozvolna se zvyšuje i rizikovost úvěrů, je pokračující pokles sazby překvapující. Podíl nesplácených úvěrů ale zatím není tak vysoký, jak banky očekávaly při první vlně pandemie,“ zdůvodňuje výši sazby Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Ačkoliv objem poskytnutých hypoték oproti prosinci klesl o více než 4,5 miliardy korun, je leden s objemem 24,942 miliardy korun nejsilnějším prvním měsícem roku v dlouhé historii hypoindexu. Meziročně vzrostl objem sjednaných hypoték o více než osm miliard korun. Sjednáno bylo celkem 8 380 úvěrů, jejich průměrná výše dosáhla 2 976 346 korun.

Dřív nebo později se sazby začnou zvedat

Banky vzhledem ke stále velmi silnému zájmu o hypotéky nebudou mít podle odhadů odborníků zřejmě již brzy tak velkou potřebu držet úrokové sazby na minimálních úrovních. Směr vývoje sazeb naznačují už únorové nabídky některých bank. V lednu zvýšila úrokové sazby o desetinku Moneta Money Bank a UniCredit Bank.