Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít

Navzdory růstu ceny peněz banky sazby v závěru roku neměnily. To se však nyní rychle mění. Od začátku roku zvýšila své sazby UniCredit Bank a krátce na to i Moneta. Jak se budou vyvíjet sazby dál?

Nabídkové sazby hypoték v lednu mírně povyrostly. Zvýšení sazeb oznámila 10. ledna UniCredit Bank, jejíž sazby vzrostly napříč nabídkou účelových hypoték o 0,1 p.b. Následně 18. 1. 2021 se přidala i Moneta Money Bank, která zvýšila sazby o 0,2 p.b. Zvýšení se však týkalo pouze hypoték se 7 a 10 letou fixací.

Průměrná nabídková úroková sazba hypoték (index GOFI 70) v lednu stagnuje na 1,98 %. V praxi však naši hypoteční experti nyní zpracovávají hypotéky nejčastěji v rozmezí od 1,79 – 1,99 %, což samozřejmě platí pro hypotéky poskytované na maximálně 80 % hodnoty nemovitosti. Pro hypotéky 80+ průměr nabídkových sazeb je o 0,48 p.b. vyšší a činí 2,46 %.


Tip: Přehled aktuálně nabízených sazeb hypoték naleznete v našem SROVNÁVAČI SAZEB HYPOTÉK.

Budou nyní sazby růst nebo klesat?

Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících cenu hypoték je cena peněz na mezibankovním trhu, jak ilustruje následující graf, který zachycuje vzájemný vztah mezi vývojem sazeb ČNB, cenou peněz reprezentovanou 5letým swapem a sazbami hypoték (GOFI, HYPOINDEX).

Cena zdrojů v posledních měsících loňského roku znatelně narostla. Hodnota 5letého swapu stoupla během listopadu a prosince o více než 0,5 procentního bodu a i když mezitím došlo k mírným korekcím trendová křivka je zřetelně rostoucí a tento trend se dříve nebo později s velkou pravděpodobností projeví i v hypotékách.

„Hned na první únorový den máme avizováno zdražování hypoték v další z menších bank. Uvažujete-li tedy o hypotéce, domníváme se, že není nad čím rozmýšlet. Ale na druhou stranu pokud vyhlídnutá nemovitost nesplňuje vaše požadavky, nenechte se tlačit cenou hypotečního financování. Pohyby v rádu desetin procentního bodu se u běžně poskytovaných hypoték neprojeví zas tak výrazně. Hlavní je v tuto chvíli dobře vybrat nemovitost, aby se vám dobře bydlelo,“ říká Libor V. Ostatek, ředitel Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.  

Zdroj: Golem Finance, Patria.cz, hypoindex.cz