Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít

Finanční úřady začínají zpracovávat žádosti o vrácení uhrazené daně z nabytí

Napsal Luboš Svačina

PR, media a web marketing

30. 9. 2020

S účinností zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí došlo dne 26. září 2020 ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětnou účinností pro případy, kdy byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci 2019 a později. Daň z nabytí nemovitých věcí se tedy již nebude vztahovat na ty případy, které budou předloženy s návrhem na vklad do katastru nemovitostí dne 26. září 2020 a později a také na případy, u nichž lhůta pro podání daňového přiznání uplynula od 31. března 2020.

Daň u nabytí nemusí uhradit klienti, u kterých došlo k vkladu do KN v průběhu prosince 2019 a později. Pokud již daň klient uhradil, může požádat o vrácení u místního finančního úřadu, ten jim daň do 30-ti dnů od podání žádosti vrátí.

Pro daňová řízení, na která se zrušení daně z nabytí nemovitých věcí nevztahuje, tedy pro případy, kdy vklad práva do katastru nemovitostí proběhl do konce listopadu 2019 a povinnost podat daňové přiznání byla do konce února 2020 resp. 2. března 2020, platí původní znění zákonného opatření. V těchto případech daň z nabytí nemovitých věcí nezaniká a je nutné podat daňové přiznání a uhradit daň, pokud tak poplatníci již neučinili.

Další informace https://www.financnisprava.cz/cs/financni-sprava/media-a-verejnost/tiskove-zpravy/tz-2020/dan-z-nabyti-nemovitych-veci-se-rusi-10930

Mohlo by vás také zajímat…