Průměrná cena bytů – měřeno na celorepublikové úrovni – v srpnu stagnovala. Podle aktuálních dat serveru RealityČechy.cz se byty v srpnu nabízely v průměru za 3,67 mil. Kč. Celorepublikové průměry do jisté míry vychylují ceny nemovitostí v Praze, kde průměrná cena bytů v srpnu činila 6,43 mil. Kč. Ve zbývajících krajích ČR se ceny pohybují spíše od 2,5 do 3,5 mil. Kč, jak ilustruje následující graf.
V meziročním srovnání však ceny bytů i nadále rostou. Celorepublikový průměr stoupl oproti loňsku o 11,5 % výše. Loni v srpnu průměrná cena bytů činila 3,29 mil. Kč. A ochlazení, poněkud překvapivě, nepřinesla ani pandemie koronaviru. Ve většině regionů České republiky ceny bytů po mírné březnové korekci dál rostou. Výjimkou jsou pouze 2 regiony.
Ne všude ceny bytů rostou
Prvním z nich je Karlovarský kraj, kde průměrná cena bytů v březnu vystoupala na 2,48 mil. Kč. Nyní se tam byty nabízejí o 100 000 Kč levněji. Tím druhým regionem, který se vymyká celorepublikovým statistikám, je poněkud překvapivě hlavní město Praha. Vrcholu zde ceny dosáhly v již zmíněném březnu (6,69 mil. Kč) a od té doby ceny klesly o více než 260 000 Kč. Aktuální průměr za Prahu činí 6,43 mil. Kč. V ostatních krajích ceny stagnují, ale častěji spíše rostou.
„Pokles cen v Praze si vysvětlujeme ochlazením turistického ruchu, který přinesl zásadní změnu do trhu krátkodobých pronájmů a pravděpodobně i částečně oslabil poptávku po investičních bytech. V Karlovarském kraji je pokles cen dlouhodobější a tam je příčinou spíše odliv zahraničních vlastníků a převis nabídky nad poptávkou,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se zabývá poradenstvím v oblasti financování bydlení.
Pokles sazeb hypoték zlepšuje dostupnost bydlení
Navzdory pokračujícímu růstu cen nemovitostí míra finanční dostupnosti bydlení se mírně zlepšuje. Příčinou je pokles úrokových sazeb hypoték, které za posledních 12 měsíců klesly o více než půl procentního bodu. Index dostupnosti bydlení, který od roku 2009 mapuje, jak velkou část příjmu musí průměrná česká domácnost vynaložit na splátku hypotéky, V srpnu klesl na 44,8 %. Loni navzdory nižší průměrné ceně bytů (3,29 mil. Kč) byl tento index o celý procentní bod výše (45,8 %).
Ve většině krajů ČR se index dostupnosti bydlení se aktuálně pohybuje v rozmezí od 30 – 40 %. Výjimkou je pouze Praha (71,1 %), Jihomoravský (44,7 %) a Královéhradecký kraj (40,2%). Na opačném konci je pak Ústecký a Moravskoslezský kraj.
Podmínky pro pořízení vlastního bydlení jsou mimo Prahu stále ještě relativně dobré. Problémem je omezení dostupnosti hypoték v některých bankách a nedostatek vhodných nemovitostí ke koupi. Otázkou zůstává, co s realitním trhem a poptávkou udělá další kolo opatření proti šíření koronaviru, které právě startuje.
Zdroj: Golem Finance, Realityčechy.cz