Znamená to snad, že ekonomika na tom není tak špatně, jak to ještě nedávno vypadalo? V téhle otázce se zatím analytici nedokážou zcela shodnout. Záležet bude hlavně na tom, jestli nás čeká druhá vlna koronaviru a s ní opět tvrdá vládní opatření, která by mohla ekonomiku zasáhnout ještě citelněji.
Zájemce o vlastní bydlení tak může těšit alespoň fakt, že by mělo v parlamentu v dohledné době dojít ke schválení zrušení daně z nabytí nemovitosti. A radost mají určitě i z vývoje na trhu půjček na bydlení, kde jdou průměrné sazby hypoték viditelně dolů.
Jak se na situaci na realitním trhu dívají respondenti naší pravidelné rubriky Očima expertů? Proč nejdou ceny nemovitostí dolů? Co by znamenala druhá vlna pandemie? A je vůbec reálné, že ceny nemovitostí v Česku v dohledné době výrazněji klesnou?
Libor Ostatek
ředitel Golem Finance
Zkušenosti z recese 2008 ukazují, že trh nemovitostí má velkou setrvačnost. V uvedeném roce se zpomalení poptávky projevilo v cenách až po půl roce. A podobné to bude i nyní, takže první projevy koronakrize budeme moci pozorovat až na podzim. Poptávka byla i před pandemií obrovská a trh není vůbec nasycen. Lidé hledají bydlení dál a poptávka stále trvá, i když ji pandemie zasáhla. Problém nedostatku bytů však ani oslabení poptávky nevyřeší.
Ale jsou tu i další faktory, kvůli kterým ceny nemovitostí neklesají. Fenomén covidu otevřel lidem oči ve smyslu „můj dům, můj hrad a ostrov bezpečí“, což poptávku požene dál. Z tohoto důvodu se domnívám, že jsou nemovitosti, jejichž ceny dolů vůbec nepůjdou – pozemky, rodinné domy se zahradou, chaty a chalupy. Korekce může nastat u bytů nevalné kvality nebo bytů se špatnou okolní infrastrukturou. Co se týče budoucího vývoje cen a případné druhé podzimní vlny koronaviru, tak absolutně kritický faktor je v tomto směru nezaměstnanost. Pokud začne růst, trh to určitě zabrzdí. Výraznější pokles cen však v tuto chvíli z výše uvedených důvodů neočekávám.
Odpovědi dalších expertů najdete v samotném článku.
Publikováno 24. .7 2020 na portálu Peníze.cz