Hypotéky dál zlevňují. Tedy aspoň jejich nabídkové sazby, podle nichž počítá makléřská společnost Golem Finance svůj index.

Během května zlevnila Moneta Money Bank, v rámci časově omezené akční nabídky pak Hypoteční banka a ČSOB a v závěru měsíce i Česká spořitelna.

„Když k tomu ještě připočteme průběžnou úpravu sazeb v Oberbank a zlevnění ve Fio bance a Bance Creditas, máme z toho jeden z největších meziměsíčních poklesů sazeb za posledních několik měsíců,“ říká Luboš Svačina, mluvčí Golem Finance.

Index GOFI 70 mapující napříč všemi bankami nabídkové sazby hypoték do 70 % LTV (30 % musí klient pokrýt z jiných zdrojů) klesl z dubnových 2,43 % na 2,29 %. Stejné hodnoty dosáhl v květnu i index GOFI 80, a to díky sjednocení cen pro 70% a 80% hypotéky ve skupině ČSOB a Hypoteční banky. Jako jediné totiž doteď měly pro tyto dva typy úvěrů rozdílné sazby.

Výrazně zlevnily i hypotéky nad 80 % LTV. „Tento typ úvěrů některé banky dočasně stáhly ze své nabídky, proto se snížení sazeb České spořitelny, Hypoteční banky, ČSOB a Fia projevilo ve větší intenzitě. Index GOFI 85 meziměsíčně klesl z dubnových 3,06 % na 2,85 %,“ upřesňuje Svačina.

V některých případech šlo spíše o dorovnání nabídkových sazeb na úroveň, za kterou banky hypotéky poskytovaly již dříve, jen bylo potřeba o sazbě vyjednávat. „Zásadní změnou v uplynulém měsíci bylo to, že se do zlevňování pustily i banky z velké pětky a také to, že se k České spořitelně a Hypoteční bance nyní přidala Komerční banka,“ říká ředitel Golem Finance Libor Ostatek.

„I na sazbách hypoték je vidět postupné odeznívání prvotní paniky plynoucí z nedostatku informací o dopadech šíření koronaviru. Sazby na mezibankovním trhu jsou blízko rekordních minim a banky nyní v rámci konkurenčního soupeření sazby korigují směrem dolů,“ dodává Ostatek.

Útok na dosavadní historická minima z přelomu let 2016/2017 však podle něj nelze čekat kvůli vysokým rizikovým maržím, které jen tak nezmizí. Nicméně podle všeho opět míříme do období, kdy se budou sjednávat hypotéky s úrokovou sazbou s jedničkou na začátku.

Na začátku června oznámila výrazné zlevnění Komerční banka. „Minimální výše sazby hypoték s nejčastější fixací 3 až 10 let do 80 % LTV je 2,29 %. Snížení se pohybuje v rozmezí od 0,4 do 0,6 procentního bodu,“ říká mluvčí banky Pavel Zúbek.

Publkováno 3. 6. 2020 na portálu Peníze.cz

Zdroj: https://www.penize.cz/hypoteky/417134-zlevnovani-hypotek-nabira-na-sile-pridaly-se-i-nejvetsi-banky