Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít

Peníze.cz: Banky zvyšují marže. Hypotéky nezlevnily a jsou méně dostupné

Napsal Luboš Svačina

PR, media a web marketing

23. 4. 2020

Hypoteční trh se v březnu výrazně propadl. Naopak průměrná úroková sazba mírně vzrostla, i když banky mají k dispozici levné zdroje.

Průměrný úrok hypoték v březnu stoupl na 2,45 procenta z únorových 2,42 procenta a přiblížil se tak úrovni, kde byl naposled loni v září. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování.

Objemy a počty poskytnutých hypoték klesly v březnu na nejnižší úroveň za poslední rok. Celková hodnota nově poskytnutých hypoték se proti únoru propadla o čtvrtinu.

„U průměrné sazby pokračuje stoupající trend posledních měsíců. Naopak průměrná výše poskytnutého hypotečního úvěru se po sedmi měsících zastavila a došlo i k poklesu její hodnoty na stávajících 2 514 041 korun,“ říká Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Průměrná výše hypotéky klesla v březnu ve srovnání s únorem o 103 tisíc korun a vrátila se na úroveň z listopadu 2019. Banky v reakci na zhoršující se situaci snižují limity LTV a půjčují tak lidem méně peněz v poměru k zástavní hodnotě nemovitosti.

Neplatí to ale o celém trhu. „Například Komerční banka minulý týden oznámila, že uvolnila poskytování hypoték do 90 procent LTV,“ říká Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance.

„Obecně však dochází k určitému zvýšení ostražitosti v segmentech nových klientů nebo u těch, kteří mají příjem ze zahraničí a přísněji se některé banky také dívají na klienty zaměstnané nebo podnikající v turistickém ruchu a pohostinství. Ostražitost je na místě, jen by banky měly brát ohled na historii klienta, aby to nedopadalo podle Baťovy glosy o bankách a deštnících,“ dodává Ostatek.

„Některé banky se podobají půjčovně deštníků. Nabízí půjčku, když svítí slunko a chtějí ji nazpět, když začne pršet,“ říkal Tomáš Baťa.

„Asi jako nejopatrnější se ukázala UniCredit Bank, která dočasně pozastavila poskytování spotřebitelských úvěrů,“ dodává Sýkora. „Banka v souladu s odpovědným úvěrováním dočasně omezila poskytování spotřebitelských úvěrů pro nové klienty. Stávajícím klientům je nadále poskytujeme,“ potvrzuje Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank.

Zpět ale k hypotékám. Ve srovnání s únorem letošního roku klesl počet poskytnutých hypoték podle dat Hypoindexu o 22,4 procenta. Objem poskytnutých hypoték se oproti úspěšnému únoru propadl dokonce o 25,5 procenta, tedy o více než 4,7 miliardy korun na celkových 13,8 miliardy korun.

I tak se objem poskytnutých hypoték za celé první čtvrtletí dostal těsně pod hranici 50 miliard korun, konkrétně na 49,3 miliardy. Padesátimiliardovou hranici trh podle dat Hypoindexu překonal jen v rekordních letech 2017 a 2018. Loni se banky dostaly za první tři měsíce roku na 36,7 miliardy korun.

Pandemie ale ještě na hypoteční trh v březnu nedopadla v plné síle. „První dva týdny v březnu běžely obchody jako po másle a vypadalo to na rekordní měsíc. Z toho se dá snadno usuzovat, že ten skutečný propad teprve přijde v dubnu a v květnu. Soudě podle března by tento propad měl být oproti únoru letošního roku o 50 procent,“ říká Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.

„I když banky i my hypoteční zprostředkovatelé hledáme cesty, jak klientům zajistit hypotéku bezkontaktně, propadu se trh nevyhne. Lidé mají nyní jiné starosti a pokles obchodů v tomto čtvrtletí odhadujeme za celý trh až o třetinu dolů,“ říká Ostatek.

„V červnu, ale spíš až v červenci, by měla a mohla nejistota kupujících začít pomíjet s tím, jak se budou lidi vracet k „normální“ práci a bude fungovat chytrá karanténa. Tam by se měl trh odrazit od dna,“ dodává Staňura.

Realitní trh zbrzdilo i prohlášení ministryně financí Aleny Schillerové, že chystá zrušení daně z nabytí. To by pro kupující znamenalo úsporu ve výši čtyř procent z nákupní ceny. I když Schillerová už dodala, že její návrh bude platit i zpětně už od prosince a lidé tak nemusí čekat na jeho schválení a účinnost, návrh ještě neprojednala ani vláda a nejistota o finální podobě rušení daně z nabytí tak stále zůstává.

Vliv koronavirové krize se zákonitě musí projevit i na realitním trhu. Ostatek čeká, že ceny bytů v březnu nejspíše dosáhly maxima a nyní začnou klesat. „Pokles cen se bude týkat především bytů v hustě zastavěných oblastech. Domy, stavební pozemky a rekreační nemovitosti si nejspíš ceny podrží nebo jejich ceny dokonce v delším horizontu porostou,“ říká.

K poklesu cen u bytů podle něj dojde kvůli všeobecné nejistotě, lidé se nyní nebudou bezhlavě zadlužovat a banky budou mít menší chuť půjčovat. Převážně v Praze pak ještě může výrazně vzrůst nabídka bytů na prodej, když se jich začnou zbavovat ti, co je využívali na krátkodobé pronájmy nejčastěji přes Airbnb, které v době uzavřených hranic nefungují.

„V druhé fázi bude záležet na vývoj nezaměstnanosti a hloubce ekonomické recese. První odhady realitních kanceláří nyní hovoří pro letošní rok o zhruba desetiprocentním poklesu cen,“ dodává Ostatek.

Publikováno 22. 4. 2020 na portálu Peníze.cz

Zdroj: https://www.penize.cz/hypoteky/414900-banky-zvysuji-marze-hypoteky-nezlevnily-a-jsou-mene-dostupne

 

Mohlo by vás také zajímat…