Odložení splátek však není na trhu nic v zásadě nového, ale určitě je to jeden z účinných způsobů, jak klientům ulehčit situaci v případě výpadku příjmu. Některé banky tuto službu mají ve standardní nabídce zdarma, některé jako zpoplatněnou službu a některé banky umožňují klientům odklad splátek jako řešení ve výjimečných situacích a po individuálním posouzení a s určitými omezeními. Například odklad splátek může trvat jen určitý počet měsíců, nebo se odklad týká pouze splátek jistiny, ale úroky klient hradí dál.
Jak bude vypadat 3měsíční odklad v praxi?
Z pohledu bank bude důležité vydefinovat, komu a za jakých podmínek odložení splátek umožní. V prohlášení je však patrné, že to primárně budou lidé zaměstnaní a OSVČ, ale jinak banky zatím příliš konkrétní nejsou. Např. Hypoteční banka avizovala, že svým zaměstnaným klientům a OSVČ, které současný stav ekonomicky poškodil nabídne 3měsíční odklad splátek hypotečních úvěrů. Nicméně bližší informace vydá v příštím týdnu.
Jak odklad splátek funguje?
Pokud klient využije odkladu splátek, v praxi to zpravidla znamená, že se mu posune kalendář splácení a tím se tedy prodlouží i splatnost úvěru. Rozhodně tedy není třeba se obávat, že např. po uplynutí 3měsíčního odkladu bude klient muset zaplatit 3měsíční splátky ve dvojnásobné výši nebo něco podobného. Jedná se zkrátka o způsob, jak krátkodobě ulehčit přetíženému rodinnému rozpočtu.
„Tento vstřícný krok bank ve stávající situaci oceňujeme, vývoj budeme pečlivě sledovat a jen co budeme mít dostatek informací, budeme se snažit dát svým klientům přehledné srovnání toho, jak jednotlivé banky k odkladům splátek přistupují,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.
Zdroj: Golem Finance, ČBA