Nabídka neprodaných bytů v developerských projektech výrazně povyskočila. Zatímco loni jich zkraje podzimu bylo v metropoli zhruba 3100, letos už o tisícovku víc. Hlavním důvodem jsou vysoké ceny nemovitostí. Podle makléřské společnosti Golem Finance spolkne splátka hypotéky už 78 procent příjmu pražské domácnosti.

Institut plánování a rozvoje (IPR) sleduje situaci na trhu nového bydlení od roku 2009. Na začátku školního roku vždy zmapuje počet aktuálních projektů, objem výstavby i ceníky developerských firem.

„Na přelomu srpna a září 2019 jsme identifikovali na území hlavního města celkem 133 developerských bytových projektů, popřípadě jejich dílčích etap. Nově v nich vzniká 13 293 bytových jednotek,“ uvádí IPR v čerstvé analýze aktuálních developerských projektů. Jejich počet je letos dokonce nejvyšší od roku 2009. To však není dáno novým stavebním boomem, ale hlavně tím, že se staví spíš menší bytové komplexy.

„V roce 2019 jsme zjistili jen pět aktuálních developerských projektů s 300 a více byty,“ konstatuje IPR s tím, že o rok dříve bylo velkých rezidenčních komplexů ve výstavbě deset a soustředila se do nich třetina z celkového počtu bytů.

Celý článek včetně infografiky mapující počty neprodaných bytů naleznete na následujícím odkazu. Obsah je přístupný jen registrovaným čtenářům.

Zdroj: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/neprodanych-bytu-vyrazne-pribylo-pro-zajemce-jsou-prilis-drahe-20191217.html

Publikováno 17. 12. 2019 v pražském Deníku a na portálu Deník.cz