Tuzemská daň z nemovitosti je v evropském srovnání nízká. Což pro většinu lidí není důvod ji zvedat. Důvody se hledají jinde: prý by vyšší zdanění mohlo přinést na trh víc bytů. Potěšena by jistě byla i vláda při sestavování rozpočtu.

 

Minulý čtvrtek projednávaly hlavy České národní banky zdraví finančního sektoru a rizika, kterým je potřeba věnovat zvýšenou pozornost. Řeč se točila především kolem trhu s nemovitostmi. Ceny bytů v Česku jsou podle ČNB nadhodnocené o zhruba dvacet procent. Důvodem je prý hlavně nedostatečná nabídka nemovitostí ve velkých městech. I kvůli tomu i centrální bankéři nehodlají zmírnit pravidla pro poskytování hypoték. Naopak naznačili, že by mohli ještě utáhnout šrouby.

 

Rozruch ale vyvolal spíš rozhovor guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka pro Aktuálně.cz. V něm došlo mimo jiné i na nemovitostní daně. „Náš systém zdanění realit je hloupý. Máme zbytečně vysokou daň z nabytí nemovitostí. Ta by nemusela být skoro vůbec, protože zbytečně blokuje trh a to je vždy špatně. A naopak máme extrémně nízkou nemovitostní daň, což je dědictví romantické politiky devadesátých let,“ řekl Rusnok s tím, že by se například nebránil tomu, aby se zvýšila daň na druhý a další byt jednoho vlastníka. Mezi poslanci jeho nápad asi podporu nenajde, ale mediální ohlas byl značný a odpovídá tomu, že situace na trhu s bydlením je minimálně někde vážná. Kreativitu politiků na poli nemovitostních daní tedy není možné v budoucnu zdaleka vyloučit. Zvlášť kdyby se přestalo ekonomicky dařit – každá drobná miliarda do kasičky se může hodit a domy nemají nožičky a blbě se schovávají.

Co si o nemovitostních daních myslí respondenti naší pravidelné ankety? K čemu by mohlo vést zvýšení daně z druhé a další nemovitosti, respektive nemovitosti, kde nemá majitel psané trvalé bydliště? Nebo zvýšení nemovitostní daně vůbec? A co už ikskrát navrhované rušení daně z nabytí nemovité věci?

Důležité mi přijde dívat se na trh podle segmentů – lidé, kteří si pořizují první bydlení by měli mít na vstupu daňově výhodnější podmínky než lidé či subjekty, kteří byty pronajímají, tedy když se jedná o investiční záměr, a ne bydlení.

Určitě nejsem pro, aby se automaticky zvýšilo zdanění druhé či další vlastněné nemovitosti, kde nemá majitel psané trvalé bydliště. Jednak berme v úvahu situace v rodinách, kde bychom neměli znevýhodňovat vlastnictví více nemovitostí, které rodinám slouží, a pak je zde také trh práce, kde v mnohých případech lidé tráví pracovní dny mimo svůj domov, ve větších městech, kde pracují a pořídili si byt za účelem pracovního pobytu, rovněž jde o druhou nemovitost a dalších situací bychom našli mnohem víc.

Pokud daňově ulevíme mladým lidem při pořízení startovacího bydlení, bude to jen dobře, zde jsem pro snížení daně z nabytí. Naopak, pokud mám již své bydlení zajištěno a jsem dostatečně ekonomicky silný na to koupit investiční byt/nemovitost, chci to evidentně realizovat s cílem zhodnocení, tak mi přijde spravedlivé tuto skupinu daňově odlišit, neříkám však daňově odradit! Nejsem rozhodně zastáncem paušálních řešení, problém má sociální a společenské konsekvence a takto bychom k tomu měli dle mého názoru přistupovat.

Libor Vojta Ostatek

Ředitel, GOLEM FINANCE s.r.o.

Odpovědi dalších respondentů naleznete v samotném článku, kde můžete i odpovědi jednotlivých účasntíků ankety obodovat.

Publikováno 6. 12. 2019 na portálu Peníze.cz

Zdroj: https://www.penize.cz/dan-z-nemovitosti/411380-kdo-ma-vic-bytu-mel-by-platit-vyssi-dan-nemovitosti-ocima-expertu