V červnu kleslo úročení hypoték v průměru na letos zatím nejnižších 2,76 procenta, ale lze získat ještě výhodnější podmínky. Není problém dosáhnout i na úrok, který je až o půl procentního bodu nižší než průměrná sazba na trhu. Už teď se objevují hypotéky, kdy se lze dostat na 2,2 či 2,3 procenta. Výhodnou sazbu ale nedostane každý.
eny hypoték jdou dolů. A to navzdory tomu, že Česká národní banka zvedá v posledních dvou letech vytrvale úrokové sazby. Hypotéky zlevňují od začátku roku – v červnu kleslo jejich úročení v průměru na letos zatím nejnižších 2,76 procenta. Podle expertů na bydlení lze ale získat ještě výhodnější podmínky. Není problém dosáhnout i na úrok, který je až o půl procentního bodu nižší než průměrná sazba na trhu.
„Už teď se objevují hypotéky, kdy se lze dostat na 2,2 či 2,3 procenta. Banky o tom sice moc nemluví a nedělají to plošně, protože si nechtějí snižovat marži, ale pokud jde o lepšího klienta, podle našich zkušeností nabídne takovou sazbu u nového úvěru každá z větších bank,“ říká Libor Ostatek, šéf makléřské společnosti Golem finance. Výhodnou sazbu ale nedostane každý. Z té se můžou těšit především ti, kdo si berou hypotéku, která je větší než současný průměr (kolem 2,3 milionu korun) a mají naspořeno z vlastních prostředků 20 až 30 procent hodnoty kupované nemovitosti.
Především UniCredit Bank
„Se slevami za dodatečné produkty či s trochou aktivního vyjednávání je s dostatečnou bonitou dosažitelná sazba okolo 2,2 procenta,“ potvrzuje Josef Rajdl ze společnosti Fincentrum. S nabídkou na trhu zahýbala především UniCredit Bank. Ta od 9. července snížila sazbu u všech fixací z 2,49 procenta na 2,22 procenta do 80 procent LTV (výše úvěru k hodnotě nemovitosti). Ostatní velké banky se zatím drží zpátky. „Reagovat bezprostředně na jejich nabídku nebudeme,“ uvedl Lukáš Kropík z tiskového odboru České spořitelny.
„Platí ale, že vývoj úrokových sazeb na trhu bedlivě sledujeme,“ dodal bankéř. „V nejbližší době nepřipravujeme snížení úrokových sazeb pro hypoteční úvěry. Aktuálně nabízíme sazbu od 2,99 procenta ročně, která je stejná pro všechny délky fixací – od jednoho roku do 15 let,“ sdělil mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek. „Tržní úroveň vyhodnocujeme průběžně a podle toho se rozhodujeme. Kromě sazeb konkurence hraje při rozhodování o výši sazeb roli více faktorů,“ vysvětluje Patrik Madle z ČSOB.
„ V pásmu LTV do 70 procent je pro klienty u fixací na 3,5 roku a sedm let připravena sazba 2,79 procenta,“ upřesnil Madle, na jakou sazbu se lze u ČSOB dostat. Podle odborníků z trhu není ovšem ani u těchto bank problém na lepší než inzerovaný úrok dosáhnout. „Některé banky mají sice oficiálně vyšší sazby, ale reálně u nich může získat slevu prakticky každý,“ konstatuje Rajdl z Fincentra.
„I bez snížení sazeb jsou tedy schopny konkurenční sazby dorovnat, vědí-li, že zájemce o úvěr takovou nabídku má,“ dodal finančník s tím, že by nedávalo moc smysl, kdyby se všechny významné banky pustily do ostrého konkurenčního boje v letních měsících, které bývají na zájem o hypoteční úvěry slabší. Objem nově poskytnutých úvěrů oproti loňsku přitom klesá. Zatímco loni v červnu poskytly tuzemské finanční domy podle dat Hypoindexu úvěry na bydlení za asi 19,4 miliardy korun, teď to bylo jen 16,5 miliardy korun.
Vývoj světové ekonomiky
Během prvních šesti měsíců letošního roku si lidé sjednali asi 36,9 tisíce úvěrů v celkovém objemu 83,6 miliardy korun. Loni to bylo přitom za stejné období více než 104 miliard korun a zhruba 49 tisíc smluv. „Hypoteční trh tedy zažívá stále velké ochlazení. Důvodem jsou regulace hypoték z minulého roku a vysoké ceny bytů,“ vysvětluje Rajdl. Loni v říjnu totiž začala platit nová regulace hypotečních úvěrů od České národní banky. Banky nyní musejí hlídat, aby výše dluhu žadatele nepřesáhla devítinásobek jeho ročního čistého příjmu.
Zároveň by žadatel neměl na splátky dluhů vynakládat více než 45 procent čistého měsíčního příjmu. Lidé se tak z velké části snažili do loňského podzimu sjednat úvěr na bydlení ještě za mírnějších podmínek. Překvapuje, že ačkoliv ČNB zvyšovala úrokové sazby v posledním roce a půl celkem pětkrát – naposledy v květnu na dvě procenta –, přesto sazby úvěrů na trhu klesají. „To se nikdy nestalo. Vedle hypoték klesají i ceny spotřebitelských úvěrů, které jsou dnes na polovině toho co před třemi čtyřmi lety. Jinými slovy ČNB něco dělá, ale realita je jiná,“ upozorňuje Libor Ostatek.
„Sazba ČNB je cena peněz na velmi krátkou dobu, a nemusí tak ovlivňovat úrokové sazby delších splatností. Ty obvykle bývají sice vyšší, ale v současné době je situace opačná, tedy že cena za vypůjčení peněz na delší dobu je nižší než na kratší dobu,“ vysvětluje hlavní ekonom ING Jakub Seidler.
Pro banky je přitom dnes levnější si půjčit peníze na 15 let než třeba na tři roky. „V důsledku obav o budoucí vývoj světové ekonomiky dlouhodobá cena peněz na trhu od konce minulého roku poklesla. Ve srovnání s říjnem minulého roku jsou tyto úrokové sazby téměř o jeden procentní bod nižší. Cena peněz na několik let se tak snižuje, což má dopad i na hypoteční sazby,“ potvrzuje Seidler.
Publikováno 5. 8. 2019 na portálu Lidových novin – Česká pozice