Hypotéky zlevňují a zájem o ně roste. Svou hypotéku si v červnu sjednalo 7 119 lidí a celkem si půjčily téměř 16,5 miliardy korun. Červen přinesl také nový rekord. Lidé si v průměru půjčili 2,3 mil. Kč, což je nejvíce v historii.

V červnu bylo podle dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 7 119 hypotečních úvěrů, což je v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 1 911 méně. Meziročně klesl i celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů. Hodnota v červnu sjednaných hypoték činila 16,498 mld. Kč.

Objemy sjednaných hypoték 2015 – 2019

Na první pohled se jedná o nepříliš zářivé výsledky. Situaci na hypotečním trhu je však potřeba vnímat v kontextu novinek a změn, které letošní poptávku zásadně ovlivňují. „Je třeba si připustit, že letošní rok je zkrátka jiný, než extrémní a rekordní roky 2016, 2017, 2018. Příčiny poklesu vidíme v přísnější regulaci, vyšších cenách nemovitostí a ochlazení na realitním trhu,“ doplňuje Libor Ostatek.

Lidé si půjčují čím dál víc

Pozitivně vnímáme postupný nárůst poptávky v uplynulých 6 měsících. Oproti květnu vzrostl objem sjednaných hypoték o dalších 600 milionů korun, kterému do jisté míry přispěl také růst průměrné půjčené částky, která se dostala na nový rekord. V červnu byla průměrná výše hypotéky 2,317 mil. Kč, což je o 171 000 Kč více než loni ve stejném období.

Průměrná výše hypoték 2014 - 2019

Klesající sazby alespoň částečně kompenzují růst cen nemovitostí

Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték podle našich předpokladů dál klesala. Meziměsíčně to bylo o 4 setiny procentního bodu na 2,76 procenta.Nízké úrokové sazby jsou jedním z důležitých faktorů, které pomáhají snižovat vysoké náklady na pořízení nového bydlení.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

Tip: Aktuální přehled nabídkových sazeb naleznete v našem srovnávači

„Hypoteční výsledky výrazně zaostávají za výsledky předchozích dvou let, ale mají v jednotlivých měsících letošního roku vzestupnou tendenci a bankám se meziročně daří o něco lépe než stavebním spořitelnám,“ komentuje výsledky Libor Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení. Půlroční hypoteční produkce bank v meziročním srovnání je menší o 20 %, u stavebních spořitelen propad činí 34 %, jak ilustruje následující graf.

Vývoj objemu poskytnutých úvěrů na bydlení

* v datech není obsažena produkce mBank, Oberbank a Fio banky

Zdroj: Hypoindex.cz, Stavebky.cz, Golem Finance, Hypoexpert