Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít
Na loňské výsledky sice mohou banky zatím zapomenout, ale v meziměsíčním srovnání zájem o hypotéky opět mírně povyrostl. Banky v uplynulém měsíci sjednali bezmála 7 tisíc hypoték v hodnotě bezmála 16 mld. Kč.

V květnu bylo podle dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 6 977 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční pokles o 10 %. Oproti předchozím 4 měsícům se meziroční propad v květnu výrazně zmenšil.

Ještě lepšího výsledku dosáhly banky v objemu, jelikož celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů byl v květnu jen o 5 % nižší a činil 15,9 mld. Kč. Průměrná výše hypotéky dosáhla 2,283 mil. Kč, což oproti loňsku znamená nárůst o 140 000 Kč.

Velkou výzvou pro hypoteční poskytovatele jsou nyní červnové výsledky z let 2016 – 2018, kdy objem sjednaných hypoték vystoupal až ke 20 miliardám. Banky se snaží stimulovat poptávku, v běhu je spousta akčních nabídek a hypoteční sazby klesají.

Úrokové sazby dál klesají

Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték následovala vývoj nabídkových sazeb a klesla meziměsíčně o dalších 5 setin procentního bodu na 2,80 procenta (y/y + 29 bps.). Index nabídkových sazeb GOFI v květnu klesl na 2,88 % a aktuálně za červen očekáváme další pokles zhruba na úroveň 2,83 %.

„Lidé za současných okolností – vysokých cen nemovitostí a klesajících sazeb si svou žádost o hypotéku rozmýšlejí déle a část klientů na úvěr podle nových pravidel ČNB vůbec na úvěr nedosáhne,“ komentuje květnové výsledky hypotečních bank Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Tip: přehled nabídkových sazeb naleznete v našem Srovnávači nejlepších sazeb.

„Červnový výsledek proto očekáváme o něco výše, než byl květen, ale pod červnovými výsledky z let 2015 – 2018“, odhaduje Libor Ostatek.

Zdroj: GOLEM FINANCE, hypoindex.cz