Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít

Nabídkové ceny bytů po dlouhé vykázaly pokles. Podle dat serveru RealityČechy.cz klesla v květnu průměrná nabídková cena českých bytů meziměsíčně o 50 000 Kč. Dalo by se říci: jedna vlaštovka ještě jaro nedělá, ale po několika měsících vytrvalého růstu se jedná o pozitivní změnu.

Podle dat serveru RealityČechy.cz klesla průměrná nabídková cena českých bytů meziměsíčně o 50 000 Kč. Jedná o první zakolísání po několika měsících vytrvalého růstu. Pokles cen, nicméně jen krátkodobý, jsme zaznamenali naposledy v červnu 2017. Z dlouhodobého pohledu však ceny rostou již od poloviny roku 2012.

Nižší ceny a hypoteční sazby zlepšily dostupnost bydlení

Pokles průměrné ceny v kombinaci s poklesem úrokových sazeb hypoték se pozitivně promítl v dosažitelnosti vlastnického bydlení. Index dostupnosti bydlení, který vypočítává, jak velkou část čistého příjmu vynaloží průměrná česká rodina na splátku hypotéky, klesl v uplynulém měsíci z dubnových 49 % na 48 %.

Z dat, která máme k dispozici zatím nelze usuzovat, zda se jedná o změnu trendu, nebo jen krátkodobý výkyv. V tuto chvíli se kloníme spíše k variantě krátkodobé odchylky a v následujících měsících očekáváme pokračující růst, nicméně tempo růstu bude menší, než loni.

„Důvodem je jednak omezení dostupnosti hypoték a postupné přibližování nabídky a poptávky,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Zdroj: GOLEM FINANCE, RealityČechy.cz, ČSÚ