V květnu došlo k dalšímu poklesu nabídkových sazeb hypoték. V období stále rostoucích cen nemovitostí je pokles sazeb více než vítanou zprávou. A co víc, jak to tak zatím vypadá, sazby jen tak nahoru nepůjdou.

Titulní index GOFI 70 mapující vývoj nabídkových sazeb hypotečních úvěrů s LTV do 70 % během května klesl o další 4 setiny procentního bodu na 2,88 %, čímž navázal na 4měsíční sérii poklesu sazeb. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se hypotéky sice stále ještě nabízejí o zhruba 30 bps. dráž, v korunovém vyjádření se však jedná o celkem zanedbatelný rozdíl a z pohledu kupujících je bezpochyby dobrou zprávou, že pokles sazeb nejspíš jen tak neskončí.

Meziměsíční pokles jsme zaznamenali i v případě úvěrů pokrývajících více než 80 % hodnoty nemovitosti (LTV), jejichž poskytování je regulováno doporučením ČNB. Index GOFI 85 meziměsíčně klesl 5 setin procentního bodu.

Jak se budou hypoteční sazby vyvíjet dál?

Meziměsíční změny nejsou již tak výrazné, ale důležitý je trend. A pokles úrokových sazeb téměř jistě nekončí. Sazby na mezibankovním trhu v posledních dnech rapidně propadly, což dává bankám prostor pro další korekci nabídkových sazeb, zejména těch s delšími fixacemi. Rozdíl mezi 3 a 10letým swapem aktuálně činí 23 bps.

“Vzhledem k oslabené poptávce panuje na trhu silně konkurenční prostředí, což v kombinaci se poklesem ceny zdrojů indikuje další možný pokles hypotečních sazeb,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Jeho slova ostatně potvrzují hned první červnové dny. Dnes plošně snížila své sazby o 0,2 p.b. UniCredit Bank a Fio banka směrem dolů upravila sazby i Fio banka.

Tip: Aktuální přehled nabídkových sazeb hypoték naleznete v našem Srovnávači sazeb hypoték.

Zdroj: GOLEM FINANCE, RealityČechy.cz, ČSÚ