Hypotečním bankám se v porovnání se stavebními spořitelnami dařilo v úvěrování o poznání lépe. Propad poptávky je stále znatelný, ale postupně se zmenšuje. Banky v dubnu sjednaly hypotéky za necelých 15 miliard korun.

V dubnu bylo podle dat serveru hypoindex.cz* poskytnuto 6 395 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční pokles o 19 %. Celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně klesl 13,4 % a činí 14,6 mld. Kč. Oproti loňsku průměrná výše hypotéky vzrostla o 148 000 Kč na 2,285 mil. Kč.

V kontextu s dosavadními výsledky za první čtvrtletí 2019, kdy produkce meziročně propadala o třetinu, je v aktuálních hypotečních výsledcích vidět postupné zlepšení. Meziroční pokles není již tak vysoký v počtech ani objemech a dalším pozitivním signálem je i nárůst průměrné výše sjednaných úvěrů.

Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték trendově následuje vývoj – pokles – průměrných nabídkových sazeb indikovaných našimi GOFI Indexy. Průměrná úroková sazba v dubnu podepsaných hypoték klesla meziměsíčně o 5 setin procentního bodu na 2,85 procenta. Meziročně jsou však nyní hypotéky o 34 bps. dražší.

„V květnu očekáváme mírný meziměsíční nárůst hypoteční produkce a stagnaci či mírný pokles nabídkových sazeb,“ uzavírá Libor Ostatek, ředitel společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení – hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

Zdroj: GOLEM FINANCE, hypoindex.cz