Používáme cookies k tomu, abychom umožnili ten nejlepší možný zážitek z používání našich webových stránek. Dalším používáním potvrzujete, že jste s tím spokojeni.

Zavřít
Zatímco v srpnu ještě držely banky vlivem konkurenčních tlaků úrokové sazby na uzdě, v září a hlavně pak v říjnu, kdy již začala platit nová regulativa, všechny zábrany padly a hypoteční sazby prudce vystřelily nahoru.

Hodnota indexu GOFI 70, který mapuje nabídkové sazby hypoték s LTV do 70 %, v říjnu meziměsíčně stoupla o 19 bazických bodů na 2,86 %. O stejný díl vzrostl i index GOFI 80 (10/2018: 2,88 %) a pozadu nezůstaly ani indexy „vysokoeltévéčkových“ hypoték (GOFI 85: 3,45 %).

GOFI indexy - říjen 2018

Hypoteční sazby běžných typů hypoték se tedy rychle blíží 3% hranici a trendově kopírují trajektorii ceny peněz v grafu reprezentovanou 5letým úrokovým swapem. Cena zdrojů v posledních měsících prudce narostla a rozdíl mezi oběma křivkami je nejmenší za uplynulých 10 let. Marže bank se dostaly pod velký tlak a vedle toho ČNB minulý týden opět navýšila základní úrokovou sazbu o dalších 0,25 p.b.

Sazby hypoték a sazby ČNB

„Čeká nás velmi pravděpodobně další zvyšování sazeb, které bohužel už zřejmě nezbrzdí ani silný konkurenční boj na konci tohoto roku,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti hypoték a úvěrů ze stavebního spoření.

Zdroj: GOLEM FINANCE, PATRIA.CZ