Server začal sledovat ceny starších bytů v krajských městech na začátku září roku 2008. Po začátku finanční krize, kterou odstartoval krach americké banky Lehman Brothers v polovině téhož měsíce, začaly ceny nemovitostí postupně klesat. Svého dna dosáhly zhruba po pěti letech. Byty všech kategorií tehdy zlevnily téměř o třetinu.
Regionální rozdíly však byly výrazné. Byty kategorie 1+1 nejvíce zlevnily v Ústí nad Labem (o 54,5 procenta), v Liberci (o 43,6 procenta) a v Brně (o 42,9 procenta). Ceny nevzrostly nikde, pouze byty 2+1 v Brně a 3+1 v Olomouci zůstaly na úrovni roku 2008.
Také v porovnání aktuálních cen s těmi předkrizovými se jednotlivá krajská města velmi liší. „U kategorie 1+1 vzrostly ceny nejvíce v Brně (o 51,9 procenta) a Olomouci (o 40,8 procenta). Naopak v Ústí nad Labem a v Ostravě se aktuálně stále nabízejí malé byty za nižší cenu než v roce 2008,“ uvedl provozovatel serveru Realitycechy.cz Michal Pich. V Ústí nad Labem malé byty zlevnily o 36,4 procenta, v Ostravě o 22,2 procenta, v Karlových Varech o více než desetinu.
U bytů 2+1 ceny vzrostly nejvíce v Olomouci, téměř o tři pětiny. Klesly pouze v Ostravě (o 2,5 procenta). Olomouci patří prvenství také ve zdražení bytů kategorie 3+1, o 83,4 procenta. V Brně ceny vzrostly o 73 procent, v Liberci o 63 procent. Byty v této kategorii nezlevnily nikde, nejméně zdražily v Ústí nad Labem (o pět procent) a v Ostravě (o sedm procent).
Dostupnost vlastního bydlení ovlivňovaly také úrokové sazby hypoték. „Sazby prakticky sedm let klesaly a vedle růstu příjmu českých domácností byly jedním z důležitých faktorů, který pomohl znovu nastartoovat zájem o vlastní bydlení. Vedlejším efektem zvýšené poptávky je však růst cen nemovitostí,“ doplnil ředitel makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek.
Publikováno 23. 9. 2018 na portálu E15