Výsledkem je pokles obou indexů, kterými měříme dosažitelnost vlastního bydlení v ČR. Index dostupnosti bydlení (IDB) mapující zatížení rozpočtu českých domácností hypoteční splátkou meziměsíčně klesl o 8 desetin procentního bodu na 42,2 %. V porovnání s loňským květnem hodnota indexu je však o 3 procentní body výše. Nejhorší dostupnost bydlení je v Praze a Jihomoravském kraji. Nejlepší naopak v Ústeckém kraji.
Index návratnosti bydlení (INB), který abstrahuje od vývoje úrokových sazeb a poměřuje pouze průměrnou cenu bytů a čistý roční příjem českých domácností v květnu meziměsíčně klesl o 17 setin na 6,60. Nad celorepublikovým průměrem je stejně jako v případě IDB indexu Praha a Jihomoravský kraj. Nejlépe poměr ceny a příjmů českých domácností vychází v Ústeckém kraji.
„Aktuální čísla jsou sice pozitivní, ale domníváme se, že se jedná spíše o výkyv a v dalších měsících se bude dosažitelnost vlastního bydlení vlivem růstu úrokových sazeb spíše stále ještě zhoršovat,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. „Vedle toho je tu však také riziko zpřísnění posuzování příjmů žadatelů, s kterým může zítra přijít ČNB v souvislosti se zveřejněním zprávy o finanční stabilitě Situaci pečlivě monitorujeme,“ dodává Libor Ostatek.
Zdroj: GOLEM FINANCE, RealityČechy.cz, Český statistický úřad