Zájem o americkou hypotéku je minimální a dlouhodobě stabilní. Činí necelé jedno procento z celkového portfolia klientů,“ uvádí mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová. Podobně se vyjadřují další bankovní domy. „V porovnání s celkovým portfoliem hypotečních produktů je to jen zlomek,“ potvrzuje mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Důvodů nezájmu domácností je několik.
„Češi si hlídají vlastní bydlení před úvěrovým zatížením,“ upozorňuje Libor Ostatek, ředitel makléřské hypoteční firmy Golem Finance. Zároveň však nepotřebují vysoké neúčelové půjčky. „Kdo by potřeboval významnější částku, aby kvůli tomu zastavoval nemovitost? Lidé si většinou berou spotřebitelské úvěry, které navíc nejsou extrémně drahé,“ dodává Josef Rajdl, analytik Fincentra. Americké hypotéky jsou navíc spojené s papírováním, například zanesením zástavy do katastru.
Na menší částky proto domácnostem stačí nezajištěný spotřebitelský úvěr. Americká hypotéka má tak jen omezené uplatnění. Podle Hrubého ji zájemci využívají na financování studia či nákup auta. „Klienti si ji velmi často berou na konsolidaci více úvěrů, které již nedokážou konsolidovat spotřebitelským úvěrem bez zástavy,“ říká hypoteční analytička Partners Lucie Drásalová s tím, že dalším využitím je rozjezd podnikání.
Konsolidace půjček umožňuje sloučit řadu úvěrů do jednoho. Při zástavě nemovitosti navíc klient dosáhne na nižší úrokovou sazbu než u spotřebitelského úvěru. Nabídková úroková sazba u amerických hypoték se podle Ostatka pohybuje v závislosti na době fixace mezi třemi až pěti procenty.
Publikováno 13. 4. 2018 na portálu E15