„Pružnost bankovních nabídek bývá za situace zlevňování peněz mnohem nižší, než pokud náklady bank rostou. Je otázkou, zda se jedná o určitou setrvačnost, nebo záměr bank využít situace,“ říká šéf makléřské společnosti Golem Finance Libor Ostatek.
„Během příštích měsíců by hypoteční sazby díky levnějším zdrojům bank měly spíše stagnovat,“ dodává analytička poradenské společnosti Partners Lucie Drásalová. Bankám zlevnily takzvané tříleté i pětileté peníze, v případě fixace sazeb na tato období by tedy klientům mohly nabídnout lepší podmínky. Zatím ovšem dělají pravý opak. Jen k prvnímu březnu šlo s úroky nahoru několik velkých hráčů.
Své hypotéky zdražily Wüstenrot, Komerční banka i ČSOB spolu s Hypoteční bankou. Česká spořitelna, Raiffeisenbank, Sberbank či Moneta úroky zvedly už během února. „Finanční trhy trochu korigují očekávání toho, jak rychle bude Česká národní banka zvedat sazby, což umožňuje pokles ceny peněz pro banky. Ty buď reagují se zpožděním, nebo si jednoduše vylepšují marži. Vzhledem k tomu, jak roste poptávka po hypotékách, je to ale pochopitelné,“ vysvětluje hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek.
Jen během ledna totiž banky poskytly zhruba o deset procent půjček na bydlení více než před rokem. „Počítám, že začne přibývat akčních nabídek bank na slevy, prostor tam je,“ dodává Ostatek. I tak je ale hypoteční byznys pro banky méně výhodný než třeba ještě na počátku loňského podzimu. Zatímco roční úrokové náklady bank na pětiletou fixaci sazeb se tehdy pohybovaly kolem jednoho procenta, nyní jsou takřka o tři čtvrtiny výše. Průměrná sazba hypoték přitom podle Hypoindexu společnosti Fincentrum vzrostla z 2,01 na 2,28 procenta, tedy o necelou pětinu. Masivnějšímu růstu sazeb prý bránily obavy bank ze ztráty jejich podílu na domácím hypotečním trhu.
Publikováno 12.3.2018 na portálu E15 a Info.cz